Home WiadomościArchiwum Felietony o siostrach zakonnych

Felietony o siostrach zakonnych

Redakcja

W najbliższy poniedziałek 15 września o godz. 13.35 TVP2  w programie "Znaki czasu" wyemituje dwa felietony o siostrach zakonnych: klaryskach i franciszkankach Ducha Świętego Pocieszyciela.

W pierwszym zobaczymy zderzenie z pozoru dwóch rożnych światów – telewizji i klauzurowego klasztoru sióstr klarysek w Krakowie. Pretekstem jest rocznica – 50 lat temu święta Klara, założycielka zakonu klarysek została uznana patronką telewizji. Przyczyną tego była wizja, jakiej doznała średniowieczna święta – leżąc chora w łóżku widziała i słyszała pasterkę, która odbywała się w oddalonym kościele franciszkanów w Asyżu. Kościół porównuje tę wizję do pierwszej transmisji telewizyjnej. W felietonie TVP pokaże jak siostry realizują tę opiekę duchową nad ludźmi telewizji, a także jakim wyzwaniem jest dla współczesnych mediów postać i nauka świętej Klary.

Drugi reportaż będzie na temat chińskich zakonnic. Przynagleni potrzebami Kościoła w Chinach, bazując na doświadczeniu Kościołów lokalnych w Europie Zachodniej, Siostry Służebnice Ducha Świętego otworzyły się na pomoc w zakresie formacji sióstr zakonnych z Chin. W ramach tego programu, 6 września 2007 r. przybyły do Polski cztery siostry z Chin. Zakonnice te należą do lokalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Ducha Świętego Pocieszyciela z diecezji Handan, które powstało w 1932 r. na prawach diecezjalnych. W czasie rewolucji kulturalnej przestało istnieć, a po rewolucji, po roku 1980, na nowo odżywa. Obecnie ma 148 sióstr w ślubach. 11 w nowicjacie, 20 w postulacie. Nowa akcją prowadzoną przez siostry jest „Biblia dla Chin”. Akcją zapoczątkowaną przez grupę "Powstań Jeruzalem" – wspólnotę Ruchu Światło-Życie w parafii MBKP w Mławie. Ideą jest podarowanie Chinom 1.400.000 Biblii.

Redakcja Katolicka TVP S.A.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda