Film pt. ‚Prawdziwie spadła z nieba’

Ukazała się płyta DVD z filmem „Prawdziwie spadła z nieba” w reż. Zdzisława Sowińskiego. Film ten jest dokumentalnym zapisem powstania i umieszczenia na Obrazie Jasnogórskim 4 września 2010 r. Koron i Sukni Wdzięczności, Miłości, Cierpienia i Nadziei.

„Film opowiada o tym jak powstawał materialny wyraz bezgranicznego zawierzenia Maryi. Jest też dowodem na to, że na częstochowskiej Jasnej Górze wszystko służy Królowej Polski, a przez Nią wszystko poddane jest Jezusowi. Film ten, jest też podziękowaniem dla tych wszystkich, dzięki którym powstało to niezwykłe Wotum. Bo rzeczywiście niezwykła jest miłość i wiara Polaków oraz dary, które od wieków składają Matce Bożej Częstochowskiej” – napisał przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski, a tekst ten można odczytać na odwrocie okładki płyty DVD.

„Kiedy rozmawialiśmy o tym pomyśle z ojcem Romanem Majewskim, czułem, że jest to dobry temat do filmu – opowiada Zdzisław Sowiński – Przekonywałem go więc, że trzeba zrobić ten materiał, tak długo, aż uległ”.

Jasnogórska premiera filmu miała miejsce w czwartek, 8 września w Kaplicy Różańcowej. Słowo do przybyłych wypowiedział przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski.

„Reżyserem filmu jest pan Zdzisław Sowiński, który poświęcił cały swój talent, zaangażowanie serca i umysłu, aby udokumentować to, co miało miejsce przez te ostatnie lata – podkreślił o. przeor – Suknia tkana była ogniem, takim materialnym, bo inaczej nie dało się zszyć tych elementów, z których ona jest wykonana, nie można połączyć złota z kamieniem w inny sposób. Właściwie powstała nowa technika, żeby uszyć te suknię. Kilkuosobowy zespół najpierw projektował, potem zszywał, tkał tę suknię przez wiele miesięcy 24 godziny na dobę. Ciężka praca pod mikroskopem (…) I drugą taką osobą tu właśnie obecną, którą chcę wymienić, jest szef tego zespołu, artysta, bursztynnik, złotnik, konfrater naszego Zakonu pan Mariusz Drapikowski z Gdańska”.

„Często jestem pytany, o czym właściwie jest ten film. Wiele nad tym myślałem i doszedłem do wniosku, że traktuje on o wielkiej miłości Polaków do Matki Bożej. Jest to również film o tym, jak z materii stworzyć ducha. Nie wiem, czy to mój ostatni dokument związany z Jasną Górą, ale mam nadzieję, że nie” – powiedział reżyser po pokazie.

Film obejrzeli m.in.: ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz jego zastępca Lidia Dudkiewicz; o. Jan Golonka, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, o. Jerzy Kielech, przeor klasztoru w Leśniowie.

Płyta DVD z filmem jest do nabycia w niektórych punktach na Jasnej Górze.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.