Home WiadomościArchiwum Franciszkanie – Bołszowce (Ukraina): X Spotkanie Młodych

Franciszkanie – Bołszowce (Ukraina): X Spotkanie Młodych

Redakcja
Po blisko tygodniu pielgrzymkowego wędrowania do Sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach dotarli młodzi ludzie dosłownie z czterech stron świata: ze Lwowa, Tarnopola, Zabłotowa i Turki. Razem ponad 400 młodych osób, 22 siostry zakonne, 21 kleryków i 7 kapłanów. Oprócz franciszkanów, którzy organizują spotkanie młodych w Bołszowcach, są tutaj oblaci, kapucyni, kapłani diecezjalni, siostry sercanki, józefitki, serafitki i werbistki. Grupie ze Lwowa towarzyszył także ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

 
10 lipca odpustowej mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju i Pojednania, przewodniczył o. bp Leon Dubrawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej. Udzielił sakramentu chrztu świętego jednej z młodych kobiet i pobłogosławił poszukującym męża lub żony. W niedzielę wieczorem, nabożeństwem i koncertem zespołu Santo, rozpoczęło się Spotkanie Młodych pod hasłem "Kto Mnie słucha ten żyje".

Poszczególne dni spotkania miały różne tematy i świętych patronów. Pierwszy dzień był słuchaniem o grzechu, braku posłuszeństwa Panu Boga, o nawróceniu oraz o rozeznawaniu woli Bożej. Przez te tematy poprowadził młodych o. Roman Łaba, paulin z Browarów koło Kijowa. Patronem dnia był św. Maksymilian Kolbe jako wzór pracy apostolskiej i odważny głosiciel słowa Bożego aż do śmierci męczeńskiej. Wieczorem uczestnicy wzięli udział w inscenizowanej Drodze Krzyżowej, przygotowanej przez parafian z Maćkowiec. Jezus oprócz krzyża niósł plecak z grzechami. W rozważaniach było bardzo wiele odniesień do współczesnych ludzkich problemów.
 
Drugi dzień poświęcony był modlitwie – słuchaniu Boga. Konferencje głosił w tym dniu o. Mikołaj Łuczok, dominikański duszpasterz akademicki ze Lwowa. Wieczorem poprowadził nabożeństwo maryjne ze świadectwami i indywidualnym błogosławieństwem. Patronem dnia był bł. Jan Paweł II. Jego osobę i nauczanie do młodzieży zaprezentował ks. Bazyli Pawełko, proboszcz ze Stanisławowa.

Kolejny dzień był szczególnie franciszkański. Patronowali mu męczennicy z Peru, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek. Mszy świętej przewodniczył o. Bronisław Staworowski, ekonom krakowskiej prowincji franciszkanów, a kazanie wygłosił o. Mikołaj Oracz, gwardian z Kremenczuka. Poranną konferencję o powołaniu wygłosił o. Stanisław Nuckowski, szef spotkania a po południu studenci z Duszpasterstwa Akademickiego Franciszkanów z Krakowa podzielili się swoim doświadczeniem uczestnictwie we wspólnocie. Po pogodnym wieczorem rozpoczęła się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu, która zakończyła się Msza Świętą sprawowaną przez arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego.

Śniadaniem kolejnego dnia zakończyło się X Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Bołszowcach.

sa, red.

Za: www.zakonfranciszkanow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda