Home WiadomościArchiwum Salezjanie – Włochy: Nowy cykl zajęć Komunikacji Pastoralnej

Salezjanie – Włochy: Nowy cykl zajęć Komunikacji Pastoralnej

Redakcja
Z początkiem roku akademickiego 2011-12 Wydział Nauk Komunikacji Społecznej (FSCS) Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie proponuje nowy cykl zajęć w zakresie Komunikacji Pastoralnej.

 
Celem tego cyklu jest przygotowanie animatorów komunikacji społecznej i kultury do prowadzenia całościowej działalności pastoralnej w diecezji lub instytucji religijnej;   odpowiedzialnych za komunikację społeczną i relacje publiczne; dyrektorów i koordynatorów inicjatyw wydawniczych (radio, tv, web, dzienniki i czasopisma, książki…); nauczycieli i formatorów, którzy, po zgłębieniu ewangelicznego orędzia zarówno za pomocą narzędzi filozoficznych i teologicznych, jak i języka współczesnej sztuki i kultury, są w stanie promować religijną komunikację społeczną na odpowiednio wysokim poziomie.

Nowość tej propozycji akademickiej można ująć w tych trzech punktach:

  • jest przeznaczona dla tych, którzy odbyli jeden z następujących etapów studiów: cały cykl seminaryjny; są w posiadaniu bakalaureatu z teologii; mają magisterium lub licencjat z nauk religijnych;
  • dobre przygotowanie kandydatów pozwala im zdobyć dyplom lub bakalaureat z komunikacji pastoralnej zaledwie w ciągu jednego roku, a magisterium lub licencjat w ciągu dwóch lat (podczas gdy cykl doktoratu pozostaje niezmieniony
  • w centrum zajęć akademickich znajduje się studium i operatywne opanowanie form komunikacji charakterystycznych dla współczesnej kultury (języki cyfrowe, video, radio, internet…), bez zapominania o tradycyjnych formach przekazu, takich jak słowo, pismo, muzyka, teatr.

W czasie swoich dwudziestu lat działalności FSC zdobyła znaczne doświadczenie i uważa za swoją priorytetową misję formowanie tych, którzy angażują się w projekty kościelne i edukacyjne, czy to są kapłani, zakonnicy czy świeccy. Spojrzenie na stanowiska, jakie piastują byli wychowankowie – na różnych kontynentach – potwierdza przydatność proponowanego cyklu nauczania. Doświadczenie, bogactwo pod względem ludzkim oraz przygotowanie naukowe wykładowców Uniwersytetu Salezjańskiego, jego charakter międzynarodowy i odpowiedni poziom oferowanych usług stanowią gwarancję dla jakości oferowanej propozycji.

To, co czyni oryginalnym nowy cykl nauczania, jest ocena kompetencji nabytych przez studentów w zakresie filozofii, teologii i duszpasterstwa, co pozwala pomóc im – przy zastosowaniu różnych języków komunikacji – zrozumieć i zinterpretować bogactwo Słowa, tak by umieć przekazać ludziom współczesnym motywy Nadziei chrześcijańskiej.

"Dzisiaj dysponujemy nowymi narzędziami, aby spojrzeć na rzeczywistość, badać historię, nadać formę naszej przyszłości – stwierdza ks. Franco Lever, dziekan FSCS. "Tak więc komunikacja społeczna staje się poszerzona, spotencjalizowana, udoskonalona w sposób niewyobrażalny w przeszłości. Czasem istnieje ryzyko upojenia się tym wszystkim, popadnięcia w iluzję co do tego, że niepotrzebne jest już studium, dyscyplina, poszukiwanie, kontemplacja".

Jest to zagrożenie, które dotyczy także życia zakonnego, a które może być przezwyciężone tylko poprzez rozwój nowych wrażliwości, które będą w stanie dostrzec także dzisiaj, w zgiełku nadmiaru informacji, głos pewnej Obecności i poczuć nostalgię Spotkania.


Kończy ks. Lever: "W Księdzy Psalmów z wielkim naciskiem powraca wezwanie: Śpiewajcie Panu pieśń nową". Ten cykl Komunikacji Pastoralnej zamierza odpowiedzieć na to zaproszenie".

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda