Home WiadomościArchiwum Franciszkanie: Lekarze z misją do Paragwaju

Franciszkanie: Lekarze z misją do Paragwaju

Redakcja
Grupa lekarzy ze Śląska wyjeżdża na misję medyczną do Paragwaju. Misja będzie miała także wymiar edukacyjny i ewangelizacyjny we współpracy z franciszkanami z Polski, duszpasterzami misji w miejscowości Guarambare.

 
Choć w dużych miastach Paragwaju nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej, to na prowincji jak Guarambare, jest znacznie gorzej. Szacuje się, że aż 27 proc. tego kraju nie ma dostępu do żadnej opieki zdrowotnej.

Idea wyjazdu wśród lekarzy zrodziła się w ramach duszpasterstwa Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju po wizycie misjonarza z Paragwaju o. Grzegorza Adamczyka OFMConv.

Lekarz Tomasz Pohaba, jeden z organizatorów wyprawy, ma świadomość, że każda pomoc niesiona tym ludziom będzie bardzo potrzebna. Dla wielu spośród nich to będzie pierwszy kontakt z lekarzem i możliwość skorzystania z konsultacji medycznej czy badań.

Praca lekarzy będzie polegała na podnoszeniu świadomości zdrowotnej, szczepieniach ochronnych i innych działaniach profilaktycznych. Na tym jednak nie ma się skończyć, powiedziała uczestniczka misji, lekarz Grażyna Adamek. Lekarze myślą także już o współpracy w swoim projekcie z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem i organizacją Lekarze Bez Granic.

Duszpasterski charakter misji medycznej zakłada pomoc w zdobywaniu środków na edukację najbiedniejszych dzieci w ramach tzw. adopcji serca (comiesięczne wpłaty na wyżywienie, odzież, kształcenie i ochronę zdrowia konkretnego dziecka – przyp. red.).

Wsparcia i błogosławienstwa misji udzielił metropolita górnośląski abp Damian Zimoń. Oficjalne zaproszenie wystosowali polscy franciszkanie z Guarambare, a o wsparciu inicjatywy polskich lekarzy zapewnił również nuncjusz apostolski w Paragwaju abp Eliseo Antonio Ariotti.

W skład pięciotygodniowej misji wejdą: lek. Tomasz Pohaba – anestezjolog, lek. Grażyna Adamek- lekarz chorob wewnętrznych, lek. Iwona Ptasiński – pediatra, ks.Wojciech Grzesiak – kapelan szpitala, Bartłomiej Fojcik – wolontariusz. Grupa uda się do Paragwaj w lutym br. Wszyscy sami zapłacili za podróż.

Obecnie medyczna grupa misyjna przede wszystkim zbiera środki finansowe, sprzęt medyczny i środki farmaceutyczne na potrzeby swojej wyprawy. Zainteresowanych pomocą podajemy kontakt internetowy z duszpasterstwem szpitalnym w Jastrzębiu Zdroju. Tam więcej informacji o projekcie i o tym jak można wesprzeć misje lekarzy, zobacz: www.kapelania.pl.

Od niedawna w Guarambare pracują także siostry elżbietanki z Polski, które są pielęgniarkami, im też przydadzą się zebrane środki medyczne. "Mamy nadzieję, że uda się zorganizować kolejne wyjazdy, podczas których można by też jeździć z pomocą do wiosek otaczających misję" – mówi dr Pohaba.

W rejonie Guarambare zamieszkuje około 60 tys. mieszkańców. Miasto znajduje się około 30 km na południowy-wschód od stolicy kraju Asunción.

Gurambare powstało w 1538 roku. Początki chrystianizacji w tym rejonie związane są z obecnością franciszkanów, którzy działali na tych ziemiach pod koniec XVI wieku. Powołali do istnienia tzw. redukcje franciszkańskie (osady misyjne), które tworzyły pięćdziesiąt dwie wioski w Paragwaju.

Franciszkanie powrócili do Guarambaré w 1939 roku i pozostali aż do roku 1989. W roku 1956 z inicjatywy franciszkanina o. Eusebio Gutiérreza została tam otwarta pierwsza szkoła. W 1989 roku na kilka lat parafia przeszła w ręce kapłanów diecezjalnych.

W roku 2001 znowu wrócili do Guarambaré franciszkanie tym razem z krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Przy parafii Narodzenia NMP w Guarambaré dalej istnieje szkoła katolicka.

11 stycznia minęło siedemnaście lat od oficjalnej inauguracji misji franciszkanów w Paragwaju (w 1993 roku). Obecność polskich zakonników w tym kraju jest związana z osobą o. Rufina Oreckiego OFMConv, który przybył tam już w 1986 roku.

Dziś w Paragwaju pracuje w trzech klasztorach dziewięciu polskich franciszkanów, którzy oprócz duszpasterstwa parafialnego zajmują się wspólnotami Rycerstwa Niepokalanej, działalnością wydawniczą oraz apostolstwem Bożego miłosierdzia.

W Aregua również niedaleko stolicy kraju Asunción polscy misjonarze rozpoczęli w 2006 roku budowę Narodowego Centrum Duchowości Bożego Miłosierdzia.

Paragwaj jest prawie siedmiomilionowym państwem śródlądowym położonym w centrum kontynentu Ameryki Południowej, w strefie tropiku. Uzyskał niepodległość od Hiszpanii w 1814 roku. To słabo rozwinięty kraj rolniczy. Stolica – Asunción (z hiszp. Wniebowzięcie – przyp. red.). 85 procent mieszkańców kraju stanowią katolicy.

red.

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda