Home WiadomościArchiwum Franciszkanie na warsztatach misyjnych

Franciszkanie na warsztatach misyjnych

Redakcja

Już po raz ósmy odbyły się Franciszkańskie Warsztaty Misjologiczne, zwane także Franciszkańskimi Dniami Misyjnymi. Tym razem zorganizowano je w Krakowie. Uczestniczyli w nich asystenci do spraw misji oraz ich współpracownicy z sześciu prowincji franciszkańskich, a także przedstawiciele kół misyjnych z siedmiu polskich seminariów franciszkańskich.

Warsztaty wypełnione wykładami na temat inkulturacji chrześcijaństwa, świadectwami misjonarzy i wspólną modlitwą o powołania misyjne. Podkreślono, że efektywne przyjmowanie Ewangelii przez różne kultury, choć liczy sobie już dwa tysiące lat, potrzebuje dzisiaj poważnego przemyślenia i odważnego uwzględniania w działalności misyjnej Kościoła” – relacjonuje uczestnik i wykładowca warsztatów o. Zbigniew Świerczek OFMConv.

Głównym prelegentem był misjolog ks. prof. dr hab. Jarosław Różański OMI z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zgromadzonych braci odwiedzili dwaj prowincjałowie, którzy przewodniczyli Eucharystii i podzielili się wrażeniami z pobytu w krajach misyjnych. Jednym z nich był nasz prowincjał o. Jarosław Zachariasz. Z anszej prowincji uczestniczyli w spotkaniu o. Piotr Kyć, o. Zbigniew Świerczek, br. Bogdan Pławecki i kleryk br. Mateusz

Uczestnicy spotkania złożyli wizytę w siedzibie Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego w Krakowie, oraz odwiedzili były obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau. Odbyli także pielgrzymkę do sanktuariów Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i Matki Bożej Pocieszycielki w Wieliczce.

Franciszkańskie Warsztaty Misjologiczne organizowane są corocznie przez Franciszkańską Konsultę Misyjną, ich celem jest odkrywanie i pielęgnowanie powołania misyjnego braci z rodziny franciszkańskiej. Tegoroczne warsztaty odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Braci Mniejszych przy ul. Ojcowskiej w Krakowie, przy którym mieści się muzeum misyjne. Gospodarzem był o. Mariusz Uniżycki OFM – przewodniczący Franciszkańskiej Konsulty Misyjnej.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda