Home WiadomościArchiwum Gdańsk: Nowy przewodniczący KPF w Polsce

Gdańsk: Nowy przewodniczący KPF w Polsce

Redakcja

We wtorek w Gdańsku odbyła się Konferencja Prowincjałów Franciszkańskich w Polsce dziesięciu prowincji. Zakonnicy wybrali na trzyletnią kadencję zarząd Konferencji. Przewodniczącym został o. Jacek Waligóra OFMCap z Krakowa, a wiceprzewodniczącym o. Mirosław Bartos OFMConv z Warszawy.

Przełożeni prowincji zarysowali ponadto ramowy program wspólnych obchodów w Polsce 800-lecia charyzmatu franciszkańskiego w roku 2009. Rozmawiali także o dalszej współpracy prowincji w ramach Instytutu Studiów Franciszkańskich w perspektywie nowego roku akademickiego 2008/2009.

O. Jacek Waligóra, urodzony w roku 1965 w Kościanie, diecezja poznańska, w roku 1985 wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w prowincji krakowskiej, śluby wieczyste złożył w roku 1991, święcenia kapłańskie przyjął w roku 1992.
W latach 1992-1995 pracował w Austrii, w latach 1996-1999 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie. W latach 1999 do 2005 przez dwie kadencje pełnił posługę prowincjała krakowskiej prowincji kapucynów. W latach 2006-2008 był ekonomem prowincjalnym. 25 marca br. po raz kolejny został wybrany ministrem prowincjalnym.

14 maja wszedł w skład Konsulty (zarządu) Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, a 17 czerwca został wybrany przewodniczącym Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich w Polsce.

Zakon franciszkanów, obecny w Polsce od 1236 roku, terytorialnie i administracyjnie tworzy tzw. prowincje. KPF jest instytucją powołaną do koordynowania wspólnych przedsięwzięć dziesięciu polskich prowincji, w ramach których funkcjonuje około stu sześćdziesięciu klasztorów w kraju i kilkudziesięciu za granicą, gdzie żyje i pracuje ponad 3 tys. zakonników.

Franciszkanie w Polsce to trzy rodziny zakonne: Bracia Mniejsi (OFM) – pięć prowincji zakonnych, Bracia Mniejsi Kapucyni (OFMCap) – dwie prowincje zakonne i Bracia Mniejsi Konwentualni (OFMConv) – trzy prowincje.

za www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda