Home WiadomościArchiwum Gostyń – Jan Paweł II – Papież maryjny

Gostyń – Jan Paweł II – Papież maryjny

Redakcja
W sobotę 25 września 2010 r. odbyła się Druga Pielgrzymka Osób Konsekrowanych z północno-zachodniej Polski (diecezje: bydgoska, gnieźnieńska, kaliska, kołobrzesko-koszalińska, poznańska, szczecińsko-kamieńska, włocławska i zielonogórsko-gorzowska) do sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej w Gostyniu.

 
Bazylika wypełniła się przedstawicielami męskich i przede wszystkim żeńskich zgromadzeń zakonnych. Z naszych domów reprezentowane były Obra i Poznań. W pielgrzymce wzięli również udział metropolita poznański abp Stanisław Gądecki oraz bp Zdzisław Fortuniak – przewodniczący Referatu Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Archidiecezji Poznańskiej.

Ksiądz Arcybiskup przewodniczył uroczystej Mszy św. koncelebrowanej i wygłosił homilię, w której nawiązując do pierwszego czytania (Kohelet, 11,9-12,8) mówił o radości, płynącej z poznania prawdy, a potrzebnej także w życiu osób konsekrowanych. Jako przykład człowieka zaangażowanego w poszukiwanie prawdy, która budzi radość, Ks. Arcybiskup wskazał beatyfikowanego przed tygodniem oratorianina J.H. Newmana. Ks. bp. Fortuniak przewodniczył uroczystym nieszporom.

W gostyńskiej pielgrzymce szczególny udział mieli oblaci. W czasie Eucharystii nasi scholastycy stanowili służbę liturgiczną, a podczas nieszporów seminaryjna schola, pod dyrekcją o. Krzysztofa Tarwackiego, prowadziła śpiew. W czasie liturgii nieszpornej słowo Boże, na kanwie kantyku Magnificat, wygłosił wikariusz prowincjalny – o. Andrzej Korda.

Myślą przewodnią tegorocznej pielgrzymki osób konsekrowanych do Matki Bożej Świętogórskiej był temat Jan Paweł II – Papież maryjny. Konferencję na ten temat wygłosił o. Paweł Latusek. Zakończył ją taką refleksją: Zakończę obrazem, który powstał w mojej wyobraźni, ale spowodowany został przez obraz rzeczywisty. W roku 1986 Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedzał Indie. Przybył także do Kalkuty, gdzie w prowadzonym przez Siostry Misjonarki Miłości Domu Czystego Serca, czyli w schronisku dla umierających, spotkał się z Matką Teresą. W przekazie telewizyjnym (a później także na wielu zdjęciach) można było zobaczyć, jak po przywitaniu Papież ujmuje za rękę Matkę Teresę, ta wprowadza go do schroniska. I tak przechodzą wśród umierających: Papież i prowadząca go za rękę Matka Teresa. Ten obraz jest dla mnie najbardziej wymowną ilustracją relacji Sługi Bożego Jana Pawła II do Matki Bożej: u progu dojrzałego życia, gdy już nie miał swojej rodzonej matki, chwycił się ręki Maryi, a Ona wprowadzała go coraz głębiej i coraz głębiej w tajemnicę Chrystusa i Kościoła.

Na koniec pielgrzymki, która była jednocześnie dniem skupienia, ks. bp Z. Fortuniak poinformował, że od przyszłego roku te regionalne pielgrzymki osób konsekrowanych do Gostynia odbywać się będą w drugą sobotę października.
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda