Hiszpania: 500-lecie urodzin św. Franciszka Borgiasza

100409a.png „Św. Franciszek Borgiasz i jego czasy (1510-1572). Polityka, religia i kultura w epoce nowożytnej”. Pod takim hasłem w Walencji trwa międzynarodowy kongres z okazji jubileuszu 500-lecia urodzin trzeciego generała jezuitów (www.uch.ceu.es/principal/congresos ).
Kongres, który odbywa się w pałacu Colomina w Walencji, został zorganizowany przez Uniwersytet CEU Cardenal Herrera oraz Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC).

Zgromadził licznych ekspertów pochodzących z uniwersytetów amerykańskich, angielskich, włoskich i hiszpańskich. Zajmą się oni m. in. Tematami: „Hiszpańscy biskupi w czasach św. Franciszka Borgiasza”, „Horyzonty polityki walencjańskiej w wieku Franciszka Borgiasza”, „Św. Franciszek Borgiasz i Towarzystwo Jezusowe w ewangelizacji Nowego Świata” oraz „Hiszpańscy jezuici w Rzymie za generalatu Franciszka Borgiasza”. Uczestnicy podejmą też kwestie związane ze sztuką, kulturą, inkwizycją oraz historią Towarzystwa Jezusowego w XVI w.

Franciszek Borgiasz urodził się w roku 1510 w Walencji jako pierworodny syn księcia Gandii. Otrzymał staranne wykształcenie i zajmował wysokie stanowiska w królestwie, m. in. wicekróla Katalonii. Po śmierci ojca w roku 1543 Franciszek zrzekł się godności wicekróla, opuścił Katalonię i objął zarząd dziedzicznego księstwa Gandii. Tu starał się usilnie o podniesienie dobrobytu, moralności i oświaty poddanych. W 1548 r. złożył śluby zakonne w Towarzystwie Jezusowym. Franciszek Borgiasz był trzecim generałem jezuitów przez siedem lat. Dokonał rewizji reguł Towarzystwa, rozszerzył jego misje na Indie i Amerykę, dbał z wielką troską o wzrost młodego zakonu.

Kongres zakończy się 9 kwietnia.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie.