Hiszpania: beatyfikacja Marii Purisimy de la Cruz

Ponad 45 tys. osób wypełniło stadion olimpijski Cartuja w Sewilii, aby wziąć udział w beatyfikacji siostry Marii Purisimy od Krzyża (Maria Purisima de la Cruz). Uroczystej Mszy przewodniczył abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

 
Uroczystości rozpoczęły się już o 3:00 nad ranem. W pięciogodzinnej procesji na stadion Cartuja została przeniesiona słynna figura Matki Bożej Macarena, której wielką czcicielką była błogosławiona.

Pielgrzymi przybyli nie tylko z Hiszpanii, ale także z Włoch i Argentyny. Koncelebrało ponad 600 kapłanów, a także wszyscy biskupi z Andaluzji. Na stadionie było też 500 sióstr ze zgromadzenia Towarzystwa Krzyża, których siódmą przełożoną generalną była nowa błogosławiona.

Abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, przedstawił jej życie jako wzór heroizmu i siły ducha na trudne czasy, szczególnie kiedy kierowała zgromadzeniem w trudnym okresie po Soborze Watykańskim II. „Wytrwała w zdrowej tradycji, wskazując siostrom drogę świętości i służby" zgodnie z wolą założycielki, bł. Anieli od Krzyża. Potrafiła „odrzucić efemeryczną modę zmian zewnętrznych, które są pozbawione apostolskiej skuteczności. Nasza błogosławiona jest ważnym przykładem owocności posłuszeństwa charyzmatowi założycielskiemu: stać się ubogimi dla ubogich, aby zdobyć ich dla Chrystusa" – podkreślił abp Amato. Zwrócił uwagę, że kiedy życie zakonne w Hiszpanii cierpi na brak powołań, to Towarzystwo Sióstr Krzyża cieszy się ich obfitością.

Nowa błogosławiona urodziła się w Madrycie w 1926 r. w rodzinie zamożnej i pobożnej. Otrzymała staranne wykształcenie – znała trzy języki obce, co w przypadku kobiety było w ówczesnej Hiszpanii czymś wyjątkowym. Mając 18 lat wstąpiła do Towarzystwa Sióstr Krzyża, które zajmują się osobami chorymi i starszymi, opuszczonymi i ubogimi. W 1977 r. została wybrana na przełożoną generalną. Funkcję tę pełniła aż do śmierci 31 października 1998 r. Nigdy jednak nie zaniedbała swoich podopiecznych. W Sewilli znana jest jako „matka chorych i starców".

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie