Jasna Góra: 31. Pielgrzymka Obrońców Życia

31. Pielgrzymka Obrońców Życia odbyła się 19 marca na Jasnej Górze. W spotkaniu uczestniczyło ok. tysiąca osób z całej Polski.

 
„W przesłaniu z obecnej pielgrzymki na Jasną Górę podkreślamy parę spraw. Po pierwsze mówimy o in vitro, przypominamy, że ta procedura powinna być zakazana i apelujemy do posłów o przyjęcie stosownej ustawy w tej sprawie. Mówimy o braku polityki prorodzinnej, która z roku na rok jest coraz bardziej dotkliwie odczuwalna przez rodziny, szczególnie przez rodziny wychowujące dzieci, gdzie coraz trudniej związać koniec z końcem, a brak tej polityki na tle Europy jest rodzajem skandalu – podkreśla Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Obrony Życia – To są takie bardziej bolesne sprawy, ale mówimy też o sprawach radosnych. Mówimy i chcemy przygotować się na beatyfikację Jana Pawła II, którego nauka przyświecała nam przez te 30 lat, i blisko się czuliśmy z Nim związani. Teraz też zwracamy uwagę, by to nauczanie Jana Pawła II na temat rodziny, obrony życia było drogowskazem dla nas, obrońców życia, ale i dla wszystkich Polaków, rodaków Jana Pawła II".

„Mamy dwie bardzo ważne intencje: po pierwsze dziękujemy Panu Bogu i Matce Bożej za beatyfikację Jana Pawła II, jak mówimy największego z rodu Polaków i największego obrońcy życia i praw rodziny w skali całego świata – mówi Antoni Zięba z Krakowa – Jan Paweł II był papieżem życia i praw rodziny, i myślę, że ten dar beatyfikacji ożywi ruchy ‘pro life’ i ‘pro familia’ nie tylko w Polsce, ale w skali całego świata".

W czasie spotkania w Sali o. Kordeckiego zebrani wysłuchali wykładów:

– Raymonda de Souza, dyr. St. Gabriel Communications z Australii, pt. „Antykultura śmierci a Ewangelia życia – relatywizm, dechrystianizacja i katolicka kontrrewolucja";
– dra Szymona Grzelaka „Do młodzieży: o miłości i seksualności";
– red. Sławomira Skiby „Marsz dla życia i rodziny";
– dra inż. A. Zięby pt. „Śmiertelne konsekwencje in vitro" oraz
– dr P. Wolskiego „Obrona życia i rodziny – aktualne wyzwania".

Wręczono również enie nagród laureatom VII edycji Konkursu im. ks. J. Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu".

„Ruch obrony życia jest mocno zróżnicowany, wiele jest inicjatyw, wiele różnych grup działa, obserwujemy to po przekroju wiekowym. Był czas, że byli to ludzie starsi, teraz widzimy bardzo dużo młodych ludzi, którzy przynoszą swoje inicjatywy – opowiada Paweł Wosicki – To cieszy, że wciąż nowe grupy, nowe osoby, młodzież garnie się i ma potrzebę tą swoją postawę manifestować, o prawo do życia, o prawo do rodziny, o te sprawy, które są nam bliskie".

Centralnym punktem spotkania była Msza św. odprawiona w południe w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Eucharystię koncelebrował bp Jan Szkodoń z Krakowa, gość pielgrzymki. W czasie Mszy św. osoby chętne mogły podjąć dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Jak powiedział przed Mszą św. ks. arcybiskup S. Nowak, w czasie homilii prosił będzie uczestników pielgrzymki, „by dalej bronili życia w duchu krzyża. Krucjata pochodzi od ‘crux’ – krzyż, a więc ażeby tak jak Pan Bóg, nasz Jezus Chrystus szedł na całego do końca, przez ofiarę śmierci i przez ofiarę krwi, bo nas do końca umiłował, szedł do końca wierności człowiekowi, także by i oni w duchu tego krzyża Jezusowego szli do końca" – podkreślał abp Stanisław Nowak.

o. Stanisław Tomoń

Za: www.jasnagora.com