Home WiadomościArchiwum Jasna Góra: O wychowywaniu młodzieży…

Jasna Góra: O wychowywaniu młodzieży…

Redakcja
0000101210b.png 21. Forum Szkół Katolickich trwa na Jasnej Górze w dniach 10-11 grudnia. W sanktuarium zebrało się ok. 500 dyrektorów i nauczycieli szkół katolickich z całej Polski. Hasłem tegorocznego Forum są słowa: „W trosce o prawdziwe wychowanie”. Uczestnicy spotkania rozważają słowa Sługi Bożego papieża Jana Pawła II: „Wychowywać znaczy służyć w odkrywaniu życiowego powołania i dokonywaniu jego wyboru w wolności”.

„Spotykamy się 21. raz u Matki Bożej na Jasnej Górze i za każdym razem przedmiotem obrad i modlitwy jest troska o wychowanie – bo nauczanie jest troską każdej szkoły, a myślę, że to, co odróżnia szkoły katolickie od innych szkół, jest większa i bardziej świadoma, z większym zapałem podejmowana troska o wychowanie człowieka do pełnego rozwoju, i to w oparciu o wartości ewangeliczne, wartości katolickie – mówi ks. dr Adam Kostrzewa, przewodniczący Rady Szkół Katolickich – Zmieniają się czasy, zmieniają się warunki, zagrożenia, a wychowywać trzeba zawsze. Dlatego potrzeba, żebyśmy się spotykali, rozmawiali, jak dzisiaj wychowywać, jak osiągnąć to, co będzie najlepszym efektem wychowania, i też potrzeba zawierzać to całe dzieło, które podejmujemy ludzkimi wysiłkami, Matce Bożej, bo ona jest patronka szkolnictwa katolickiego w Polsce, i bez pomocy łaski Bożej tutaj dużo nie zrobimy”.

Forum zainaugurowała poranna Msza św. w Kaplicy Matki Bożej w piątek, 10 grudnia. Eucharystii przewodniczył bp Stanisław Napierała, asystent Rady Szkół Katolickich.

„Wychowanie jest zagrożone, wychowanie jest poddawane atakom i wystawiane na ogromne niebezpieczeństwa – mówił w homilii bp Stanisław Napierała – A jest jedną z najważniejszych spraw, którymi należy pilnie zająć się w naszej Ojczyźnie. Wartość i skuteczność współczesnego wychowania, tak jak zresztą wszystko, poznaje się po owocach”. Kaznodzieja podkreślił, że współczesne wychowanie „nie jest współmierne z zalewem działań oraz tendencji antywychowawczych i destrukcyjnych, które płyną z różnych stron – z masowych kolorowych pism, z większości mediów, z młodzieżowych imprez rozrywkowych, z dyskotek, z Internetu”. „Lansują one przyjemność, i to przyjemność zmysłową, niekiedy rozwiązłość, wyuzdanie. Z tym wszystkim spotykają się młodzi, i łatwo się temu poddają. Idąc za modą, stają się nierzadko jej ofiarami”. Wśród zagrożeń, na jakie narażona jest młodzież, ks. biskup wymienił narkotyki, półnarkotyki, agresję oraz „rodzaj młodzieńczej frustracji, kiedy w życiu wszystko jakby straciło sens, i młody człowiek czuje się niepotrzebny”. Bp Napierała stwierdził, że zachowania takie wspierają niektóre dzieła współczesnej sztuki czy literatury, często „dalekie od piękna, harmonii, bogactwa doznań, którym zostaje ogarnięty człowiek słuchając np. muzyki Chopina”.

Bp Napierała powiedział, że dziś promuje się wolność podając, że daje ona prawo do czynienia wszystkiego, również zła. „Głosi się wolność bez odpowiedzialności, wolność oderwaną od prawdy i dobra. Zapomina się o wolności jako zdolności do twórczego działania” – mówił kaznodzieja.

„Nie należy popadać jednak w jakiś lęk, panikę. Nauczyciele w Polsce mają świadomość, i Bogu dzięki, że szkoła powinna wychowywać. I niezależnie od jakichś haseł, kierunków, nagabywań, nauczyciele tego pilnują” – powiedział ks. biskup.

W Polsce działa obecnie ok. 530 szkół katolickich, uczy się w nich ponad 50 tys. uczniów. „Bogu dzięki, liczba szkół katolickich w Polsce zwiększa się – mówi Robert Jaczyński, członek RSK, na co dzień nauczyciel Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie – Każdego roku kilka, kilkanaście szkół katolickich przybywa. Oczywiście, w skali szkolnictwa w całej Polsce to jeszcze jest maleńka kropelka, ale ufamy, że ‘kropla drąży skałę’, i ta kropelka jest na pewno bardzo ważnym zaczynem i intelektualnym, i moralnym dla naszej Ojczyzny”.

„Nasi uczniowie mają ogromne możliwości własnego rozwoju, a równocześnie nie chcemy ich chować pod kloszem, chcemy ich przygotować na to wszystko, co w życiu ich czeka, i nauczyć ich dobrych wyborów, takiego właśnie człowieczeństwa przez duże ‘C’” – mówi Barbara Salamon, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. bł. ks. Emila Szramka w Katowicach.

Aktualnie w Sali o. Kordeckiego trwają obrady 21. Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich.

W czasie tegorocznego Forum Mirosław Handke, minister edukacji narodowej w latach 1997-2000, został obdarzony tytułem „Przyjaciela Szkół Katolickich”. „Pan minister z całą świadomością i z wielkim zapałem wspierał wszelkie działania wtedy rozwijającego się, odradzającego szkolnictwa katolickiego w Polsce – tłumaczy ks. dr Adam Kostrzewa – I zawsze w Jego działaniach i wypowiedziach przewijała się wielka świadomość tego, że dobre wychowanie, jedynie wychowanie to wychowanie w oparciu o wartości chrześcijańskie. I On to swoimi siłami, swoimi możliwościami zawsze wspierał i za to też chcemy Go nagrodzić”. Prof. dr hab. Mirosław Handke wystąpił z wykładem nt. „Wychowanie do wolności”.

W południe wykład nt. „Katecheza centrum edukacji w szkole katolickiej” wygłosił bp Marek Mendyk, Przewodniczący Komisji Wychowania Konferencji Episkopatu Polski.

Po południu w programie zaplanowano:
– Koncert patriotyczny ku czci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i Wszystkich, którzy zginęli w katastrofie Smoleńskiej – Chór Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Rzeszowie
– „Współczesna szkoła jako środowisko wychowawcze. Program jawny i ukryty” – wykład prof. dr hab. Katarzyna Olbrycht
– „Wychowanie do odbioru mediów. Czy telewizja musi kłamać?” – wystąpienie O. Andrzej Majewski, jezuita
– premiera filmu o szkolnictwie katolickim z udziałem reżysera filmu Wandy Różyckiej-Zborowskiej.

Jutro – w sobotę, 11 grudnia, porannej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczył ks. Adam Kostrzewa, przewodniczący RSK. W czasie Eucharystii nastąpi Akt Zawierzenia szkolnictwa katolickiego w Polsce Matce Bożej Jasnogórskiej – Królowej Polski. Następnie w programie zaplanowano:
– „Czego nie wolno pominąć w edukacji kulturowej?” – wykład prof. Wojciech Kudyba, UKSW
– „Chcę i potrafię dobrze kształcić i wychowywać” – wykład mgr Maria Panz, doradca metodyczny
– „Nauczyciel na miarę oczekiwań? Pedagog wobec stawianych pod jego adresem postulatów” – wykład ks. dr Marek Studenski, Dyrektor Wydziału Wychowania w Kurii Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Około godz. 13.00 nastąpi podsumowanie 21. Forum Szkół Katolickich.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr


 
Szkoły Katolickie w Polsce

Statystyka publicznych i niepublicznych szkół katolickich dla dzieci i młodzieży – stan na dzień 30 września 2009 r.

1. LICZBA SZKÓŁ KATOLICKICH W POLSCE – ogółem:

W roku szkolnym 2009/2010 działa 518 szkół katolickich, w tym:

szkół podstawowych 142
gimnazjów 178
liceów ogólnokształcących 139
szkół ponadgimnazjalnych kształcących w zawodzie (technika,
licea zawodowe, muzyczne, zawodowe) 20
szkół dla chorych lub z problemami wychowawczymi uczniów 16
policealnych 3
specjalnych dla dzieci niepełnosprawnych
umysłowo w stopniu lekkim i umiarkowanym 20

W roku szkolnym 2009/2010 liczba szkół katolickich zwiększyła się o 18, w tym:

o 9 szkół podstawowych
o 5 gimnazjów
o 1 liceum ogólnokształcące
o 2 szkoły kształcące w zawodzie
o 1 placówkę oświatowo – wychowawczą dla młodzieży z problemami wychowawczymi

2. LICZBA UCZNIÓW W SZKOŁACH KATOLICKICH – ogółem:

W roku szkolnym 2009/2010 w szkołach katolickich kształciło się 55 323 uczniów, w tym:

w szkołach podstawowych 17 835
w gimnazjach 20 835
w liceach ogólnokształcących 14 543
w szkołach ponadgimnazjalnych zawodowych i policealnych 1 360
w szkołach pozostałych 750

(RSK/md © Biuro Prasowe KEP 2009)

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda