Home WiadomościArchiwum Spotkanie sekretarzy wspólnot zakonnych

Spotkanie sekretarzy wspólnot zakonnych

Redakcja
Sytuacja w kraju, konsekwencje likwidacji Komisji Majątkowej, legitymacje dla zakonników – to tematy jednodniowych obrad sekretarzy wspólnot zakonnych, należących do Konferencji Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Męskich, które odbyły się 9 grudnia w Warszawie.

Sekretarz generalny Konferencji o. Kazimierz Malinowski poinformował KAI, że zebrani spotkali się z bp. Stanisławem Budzikiem, sekretarzem Episkopatu Polski. Omówił on skutki spodziewanego rozwiązania Komisji Majątkowej i sposób, w jaki należy postępować, żeby zakończyć sprawy odzyskania dóbr, zagrabionych przez władze komunistyczne w czasach PRL. – Ks. Biskup podał ciekawe dane, dotyczące 5 komisji majątkowych – katolicka jest jedną z pięciu – przypomniał o. Malinowski. Do wszystkich komisji ze strony Kościołów i wspólnot wyznaniowych napłynęło 10 tys. spraw o zwrot zagrabionego majątku. Z tego Kościół katolicki złożył tylko 3 tys. wniosków.

– Należy przypomnieć, że katolików w Polsce jest ok. 90 proc., zaś pozostałe wyznania obejmują kilka procent społeczeństwa i to pokazuje prawdziwą skalę rzekomo wielkich roszczeń Kościoła. Nie były one przesadne, jak to pokazywały media – podkreślił o. Malinowski.


 
Na spotkaniu bp Budzik mówił też o przekłamaniach medialnych, dotyczących zwrotu majątku Kościoła i po raz kolejny przypomniał, że w formie odszkodowań odzyskał on nie 24 mld, jak podawali politycy SLD a 150 mln zł.

Do zakończenia pozostało jeszcze ok. 240 spraw, które mogą być rozstrzygane jedynie na drodze sądowej.
Ks. Biskup przedstawił także informację o bieżących wydarzeniach z życia Kościoła w Polsce. Szczególnie wiele miejsca poświęcił nominacji abpa Celestino Migliore na Nuncjusza Apostolskiego w Polsce oraz dialogowi Episkopatu Polski z patriarchatem Moskiewskim Kościoła prawosławnego.

Podczas zebrania omówiono szczegóły organizacyjne i technicznie związane z wprowadzeniem dla każdego zakonnika legitymacji, potwierdzającej jego przynależność do konkretnego zgromadzenia oraz fakt, że jest kapłanem. Wcześniej wyżsi przełożeni zdecydowali o opracowaniu legitymacji wspólnej dla 80 jurysdykcji zakonnych – w związku z tym każdy sekretariat zakonu musi przygotować dane personalne zakonników, zdjęcia i podpisy.

O. Malinowski podkreślił, że wprowadzenie legitymacji ułatwi funkcjonowanie zakonnikom w kraju i zagranicą. Dokument będzie w wersji dwujęzycznej (polskiej i angielskiej), więc na całym świecie polscy zakonnicy będą mogli wykazać, że są zakonnikami i kapłanami – wyjaśnił o. Malinowski. Każdy zakonnik powinien posiadać taki dokument jeśli chce odprawić Mszę czy skorzystać z gościnności w jakimś domu zakonnym. Wiąże się to także ze zmianą sytuacji w Polsce, ponieważ znajdują się ludzie, którzy podają się za zakonników i dokonują oszustw. Teraz każdy wierny będzie mógł poprosić o legitymację zakonną.

 Sekretarze zgromadzeń męskich omawiali także problemy związane z Forum Wspołpracy Międzyzakonnej, biuletynem informacyjnym oraz stroną internetową zakonów.

KAI, red.
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda