Jasna Góra: „Słuchać Pana w Kościele”

36. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie trwa w dniach 25-28 lutego na Jasnej Górze. W tym roku uczestnicy spotkania rozważają temat: „Słuchać Pana w Kościele”, jest to hasło zbliżającego się roku formacyjnego. Do jasnogórskiego sanktuarium przybyli przedstawiciele Ruchu z Polski, a także z Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Białorusi – w sumie ok. 1 tys. osób.

 
„Chcemy odkrywać Kościół jako to miejsce, gdzie można usłyszeć głos Boga Żywego, szczególnie także w głosie i nauczaniu naszych pasterzy. Myślę, że to w rozeznaniu naszego Ruchu jest szczególnie istotne, aby ten aspekt życia Kościoła pokazywać też członkom naszego Ruchu, żeby oni pokazywali piękno Kościoła poprzez swoje świadectwo przywiązania do pasterzy Kościoła" – mówi ks. Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

„W ubiegłym roku uczestniczyło w oazach Żywego Kościoła blisko 50 tys. osób. Natomiast prawda jest zawsze taka, że pewna część nie wyjeżdża w ciągu roku na rekolekcje, także my liczymy że w tej chwili jest ok. 80 tys. osób zaangażowanych w Ruch w Polsce. A wspólnoty oazowe w mniejszym lub większym stopniu istnieją też w blisko 30 krajach świata, właściwie na wszystkich kontynentach poza Australią, tak więc myślę, że cała ta liczba sięga w tej chwili do ok. 100 tys. osób" – informuje ks. Adam Wodarczyk.

Agnieszka i Tomasz Talagowie są małżeństwem, mieszkają w Łodzi. „Do Ruchu Światło-Życie należymy już od 24 lat, zaczęliśmy od oazy młodzieżowej przy naszej parafii, tam się poznaliśmy, i potem kiedy już weszliśmy na drogę małżeństwa, przeszliśmy jakby naturalnie do gałęzi Ruchu jaką jest Domowy Kościół" – mówi Agnieszka.

„Jesteśmy na drodze do świętości. Ślubowaliśmy sobie w sakramencie małżeństwa, że będziemy ze sobą wiernie aż do śmierci, ale też, że będziemy dbali o siebie jako chrześcijanie czyli ja mam pomagać mojej żonie, żeby była zbawiona, a ona ma robić wszystko, żebym ja był zbawiony, i to jest nasza droga – podkreśla Tomasz – Mamy to szczęście, że nasza formacja daje nam takie poczucie jedności, że nie musimy osobno rozwijać swojego życia duchowego, tylko jak małżonkowie razem, to nam daje Domowy Kościół. Natomiast cały Ruch Światło-Życie, który przeżywaliśmy jeszcze jako młodzież, to była wielka fascynacja Ewangelią".

„Jeżeli młody człowiek, poczuje takie poruszenie wewnętrzne, że chciałby coś zmienić w swoim życiu, albo jeszcze bardziej, że chciałby się nawrócić i szuka pomocy, to Ruch Światło-Życie jest bardzo dobrą wspólnotą, bardzo dobrą grupą ludzi, którzy pomogą mu wejść w takie autentyczne, głębokie życie chrześcijańskie, tam znajdzie drogę, rozeznanie, kierowników duchowych, przyjaciół, którzy go otoczą i wesprą" – wyjaśnia Tomasz.

Moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Adam Wodarczyk podkreśla, że tegoroczna Kongregacja wpisuje się w wielką radość Kościoła powszechnego, wynikającą ze zbliżającej się beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II. „Dlatego Kongregacja w tym roku daje nam szczególną okazję, aby w sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze podziękować Bogu za dary duchowe, które otrzymaliśmy jako Ruch Światło-Życie za sprawą czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II" – mówi.

Głównym gościem tegorocznej Kongregacji jest abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W sobotę, dostojny gość przewodniczył Mszy św. odprawionej o godz. 14.00 przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej.

W homilii abp Józef Michalik zachęcił, aby odkrywać w sobie wartość dziecięctwa wobec Boga. „Trzeba dojrzewać w wierze, trzeba ciągle stawać się tym dzieckiem gotowym na rozwój, gotowym do przyjmowania. Pamiętajmy jednak, że to dojrzewanie we wspólnocie Kościoła jest bardzo ważne. Dziecko dojrzewa najlepiej, najbezpieczniej, zdrowo dojrzewa w rodzinie, we wspólnocie ojca, matki, rodzeństwa, bliskich swoich. To jest bardzo ważne, żebyśmy wkorzeniali się w Kościół, żebyśmy rozumieli, że ta wspólnota wiary, gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w moje imię, tam Ja jestem, Jezus jest między nami, ale też wspólnota Europy, wspólnota naszej Ojczyzny, naszej parafii, naszej wioski, zakorzenić się trzeba w tej wspólnocie" – mówił kaznodzieja.

„Nie możemy żyć w izolacji – podkreślił arcybiskup – Pan Jezus przyszedł do wszystkich ludzi, myślę, że to bardzo ważne, żebyśmy umieli jako chrześcijanie się otwierać na świat, i świat otwierać na Ewangelię, ale musi to być wzajemne, przyjąć te wartości pozytywne, zaakceptować, zrozumieć i przenikać Ewangelią – wielkie wyzwanie!".

Wśród zaproszonych prelegentów są m.in.: ks. dr Tomasz Jaklewicz z Katowic, który mówić będzie o tym: „Co mówi Bóg współczesnemu Kościołowi przez Papieża Benedykta XVI?", natomiast ks. dr hab. Grzegorz Ryś z Krakowa opowie o wezwaniach i inspiracjach wynikających z beatyfikacji czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II.

W tym roku przypada 90. rocznica urodzin założyciela Ruchu Światło Życie Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, z tej okazji ks. dr Adam Wodarczyk przygotował dla słuchaczy temat: „Sylwetka duchowa i łaski otrzymywane za wstawiennictwem Ojca Franciszka".

Jak informują organizatorzy spotkania Ruch Światło-Życie dąży do zainicjowania procesu beatyfikacyjnego ks. Wojciecha Danielskiego, drugiego moderatora Ruchu Światło-Życie, bezpośredniego następcy w tej posłudze ks. Franciszka Blachnickiego. Dlatego jeden z wykładów poświęcony został jego osobie, a wygłosi go dr hab. Krzysztof Leśniewski, wychowanek ks. Danielskiego.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

 

 
Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół. Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnoty wspólnot. Założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki.

Cel Ruchu Światło-Życie jest osiągany poprzez realizację programu formacyjnego. Każdy uczestnik Ruchu po ewangelizacji, prowadzącej do przyjęcia Jezusa Chrystusa jako swego Pana i Zbawiciela, uczestniczy w formacji w grupie uczniów Jezusa (deuterokatechumenat) a następnie we wspólnocie diakonijnej, podejmując konkretną służbę (diakonię) w Kościele i świecie. Ewangelizacja – katechumenat – diakonia, to trzy etapy drogi formacyjnej Ruchu Światło-Życie na wszystkich poziomach formacji.

Ruch Światło-Życie powstał i rozwija się w Polsce a w ostatnich kilkunastu latach rozszerza się również poza jej granicami: na Słowacji, w Czechach, w Niemczech, na Białorusi, Łotwie.