Jezuici: Modlitwa w drodze – tego słuchajcie!

Modlitwa w drodze to propozycja dla wszystkich, którzy w swoim intensywnym, pełnym pośpiechu życiu szukają przestrzeni do spotkania z Bogiem. Tą przestrzenią są około 10-minutowe rozważania łączące nastrojową muzykę i wersety z Biblii. Muzyka pozwala uspokoić i skupić myśli, a krótkie rozważania i fragmenty z Pisma pomagają usłyszeć Boże wezwanie i dostrzec, jak On działa w naszym życiu.

 
Pomysłodawcami tej formy modlitwy są jezuici z Wielkiej Brytanii. W 2006 roku zapoczątkowali oni projekt pod nazwą Pray-as-you-go.  Idea, która im przyświecała, była prosta: znaleźć odpowiedź na szybki rozwój nowoczesnych sposobów komunikacji, które znacznie kształtują życie współczesnego człowieka. Ten pomysł podjęli także młodzi jezuici z Krakowa.

W rozważaniach jezuici dzielą się swoim własnym doświadczeniem modlitwy, a czasami zmaganiem z Bogiem. Nie próbują przekazywać wiedzy teologicznej, nie używają języka katechezy, a raczej starają się zaprosić odbiorcę do wejścia w przeżycie indywidualnej relacji z Panem.

Na czas Wielkiego Postu twórcy projektu Modlitwa w drodze zaprosili do współpracy znanych aktorów i prezenterów, m. in. Małgorzatę Kożuchowską, Annę Cieślak, Krzysztofa Globisza czy Krzysztofa Ziemca. Głównym celem tej współpracy jest przyciągnięcie nowego grona odbiorców, również takich, którzy nie sięgają na co dzień po Pismo Święte, a modlitwę kojarzą jedynie z nudnym i męczącym pacierzem. Rozważania czytane przez aktorów mogą przykuć ich uwagę i ukazać im nieznaną wcześniej duchowość.

Rozważania Modlitwy w drodze można pobrać nieodpłatnie ze strony www.modlitwawdrodze.pl. Można je zapisać na komputerze, zgrać na odtwarzacz MP3 lub telefon komórkowy, a także odsłuchać bezpośrednio ze strony. Do tej pory z rozważań Modlitwy w drodze każdego dnia korzystało średnio 1000 użytkowników, których liczne świadectwa i komentarze pozwalają twierdzić, że ta forma modlitwy wychodzi naprzeciw współczesnemu człowiekowi.

Przemysław Gwadera SJ

Za: www.jezuici.pl