Jubileusz 100-lecia kanonizacji św. Klemensa Marii Hofbauera

W niedzielę 15 marca odbędą się uroczystości z okazji jubileuszu 100-lecia kanonizacji św. Klemensa Marii Hofbauera, apostoła Warszawy, patrona Wiednia i patrona piekarzy. Centralne obchody będą miały miejsce na Jasnej Górze w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, planowane są też uroczyste Eucharystie i koncerty w parafiach św. Klemensa w Warszawie i Głogowie.

W dzień liturgicznego wspomnienia świętego Klemensa Marii Hofbauera, 15 marca, na Jasnej Górze redemptoryści będą dziękować Bogu za osobę i przykład życia św. Klemensa, pierwszego redemptorysty na ziemiach polskich.
O g. 9:30 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Głównym celebransem i kaznodzieją będzie o. Piotr Chyła, wikariusz prowincjała. Apel Jasnogórski o g. 21:00 poprowadzi o. Jacek Zdrzałek, magister nowicjatu.

W parafii św. Klemensa przy ul. Karolkowej na Woli w Warszawie już w sobotę o g. 18:30 zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. abpa Kazimierza Nycza. Natomiast w niedzielę o g. 19:30 śpiewana będzie Droga Krzyżowa „Ślad losu” (zespołu Copiosa) wykonywana przez chór parafialny.

W kościele św. Benona na Nowym Mieście w Warszawie, gdzie przez 21 lat pracował św. Klemens, w niedzielę o g. 10:00 będzie celebrowana liturgia Mszy świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, podczas której wystąpi Mulierum Schola Gregoriana CLAMAVERUNT IUSTI pod dyrekcją Michała Sławeckiego. Po liturgii zostanie poświęcony obraz duchowego ojca św. Klemensa Hofbauera – św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa, doktora Kościoła, założyciela redemptorystów oraz patrona spowiedników i moralistów.

W Głogowie w parafii św. Klemensa uroczystości odbędą się także 14 i 15 marca. W sobotni wieczór po Eucharystii o g. 18:00 zaplanowany jest koncert Antoniny Krzysztoń „Pieśni wielkopostne”, natomiast główne uroczystości w niedzielę odbędą na sumie o godz. 12:30.

Z okazji obchodów jubileuszowych przygotowane zostały okolicznościowe obrazki, a także chleby św. Klemensa, które będą rozdawane wiernym w najbliższą niedzielę po każdej Mszy św.

Redemptoryści zapraszają do wspólnej modlitwy zarówno w jasnogórskim sanktuarium, jak i w poszczególnych parafiach. Msza święta i Apel Jasnogórski będą transmitowane „na żywo” za pośrednictwem Radia Maryja i TV Trwam.

W niedzielę wyemitowane zostaną również specjalne audycje radiowe i telewizyjne. "Fenomen św. Klemensa – aspekty wychowawcze" to temat audycji „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam od 18:15 i w Radiu Maryja od 21:40. Natomiast w II programie Polskiego Radia o g. 6:30 można będzie wysłuchać audycji poświęconej postaci św. Klemensa i jego pracy w Warszawie.

W najbliższych czasie rozpocznie się także cykl audycji w Radiu Maryja, podczas których będzie można posłuchać fragmentów nowej książki o św. Klemensie pt. „Boży Piekarz – św. Klemens Maria Hofbauer”, która została wydana po polsku specjalnie z okazji 100-lecia jego kanonizacji.

Więcej informacji na temat jubileuszu i postaci św. Klemensa M. Hofbauera można znaleźć na stronie internetowej Roku Jubileuszowego: www.redemptor.pl/sw_klemens Zamieszczone są tam różnego rodzaju materiały, w tym modlitwy i pieśni, które można pobrać i wykorzystać w katechezie i duszpasterstwie.

Sylwetka św. Klemensa M. Hofbauera

Święty Klemens Maria Hofbauer łączy swoją osobą i działalnością trzy kraje: Czechy, Polskę i Austrię. Urodził się 26 grudnia 1751 r. w Tasowicach na Morawach. W 1787 r. utworzył w Polsce pierwszą poza Italią placówkę Zgromadzenia Redemptorystów, założonego w 1732 r. przez św. Alfonsa Marię de Liguori. Przez 21 lat św. Klemens działał jako niestrudzony apostoł Warszawy.
Po wypędzeniu redemptorystów z Polski, w 1808 r., znalazł schronienie w Austrii, gdzie za swoją działalność zyskał sobie tytuł patrona Wiednia. Jako wytrwały pielgrzym i gorliwy głosiciel Ewangelii zmarł 15 marca 1820 r. Jego wspomnienie liturgiczne przypada więc 15 marca.

o. Sylwester Cabała CSsR