Home WiadomościArchiwum Kalwaria w łączności z Sydney

Kalwaria w łączności z Sydney

Redakcja

W nocy z 19 na 20 lipca w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło się czuwanie młodzieży archidiecezji krakowskiej w łączności ze Światowym Dniem Młodych w Sydney oraz z Ojcem Świętym Benedyktem XVI.

Propozycja zorganizowania spotkania w Kalwarii padła z ust kard. Stanisława Dziwisza, który pragnął, aby młodzi, z różnych przyczyn nie mogący udać się do Australii, przeżyli radość spotkania we wspólnocie oraz radość płynącą z duchowej jedności z Następcą Piotra. Hasłem spotkania w Sydney i w sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej były słowa "Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i staniecie się moimi świadkami" (Dz 1, 8).

Na zaproszenie odpowiedziało kilkuset młodych, w przeważającej części członkowie Ruchu Światło-Życie, którzy w tych dniach przeżywali oazowe rekolekcje. Oni też wraz ze swoimi duszpasterzami animowali modlitewne czuwanie.

Witając zebranych kustosz sanktuarium powiedział: "Tej nocy Kościół krakowski buduje duchowy most łączący Kalwarię i Sydney. Serca młodych archidiecezji krakowskiej łączą się z Ojcem Świętym Benedyktem XVI i z młodzieżą świata obecną u stóp Piotra, zasłuchaną w jego słowa niosące nadzieję, nawołujące do pogłębienia wiary i otwarcia się na moc Ducha Świętego".

Czuwanie składało się z trzech części. Na początku w uroczystej procesji młodzi wnieśli krzyż. W dalszej części miały miejsce: modlitwa różańcowa, pieśni oraz retransmisja uroczystości z Sydney. W drugiej części młodzi odnowili przyrzeczenia chrztu św., składali świadectwa oraz trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu.

Trzecią, najważniejszą część czuwania, stanowiła Eucharystia, która rozpoczęła się o godz. 2.00. Dokładnie w tym samym czasie w Sydney Ojciec Święty sprawował mszę św. dla młodych pielgrzymów z całego świata. Na czas homilii, dzięki transmisji prowadzonej przez TVP INFO, młodzież zgromadzona w Kalwarii dołączyła do grona słuchaczy papieskiego orędzia. Po zakończeniu liturgii ponownie połączono się z Sydney, by uczestniczyć w modlitwie Anioł Pański i przyjąć błogosławieństwo z rąk Ojca Świętego.

Kalwaryjskiemu Sydney przewodniczył i cały czas trwał na modlitwie z młodymi bp Jan Szkodoń z Krakowa. W przesłaniu skierowanym do młodych hierarcha zachęcał do odważnego świadczenia o Chrystusie. Mówił m.in.: "Apostołowie byli świadkami śmierci Jezusa i Jego zmartwychwstania. Myśmy uwierzyli świadkom, a wierząc im, sami stajemy się świadkami. Trzeba, aby każdy się zastanowił, jakim jestem świadkiem, a po czuwaniu odpowiedział sobie, jakim będzie świadkiem, na studiach, w szkole, w pracy, wśród znajomych. Wiemy, jak trudno jest dawać świadectwo o Panu Jezusie i ja wiele trzeba odwagi, żeby dać świadectwo Prawdzie".

Na zakończenie zaapelował: "Trwajmy w łączności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI i młodzieżą świata. Niech to trwanie będzie modlitwą za młodzież całego świata, za tych którzy szukają i tych, którzy już się pogubili".

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda