Kalwaria Zebrzydowska: Dni Wspólnoty Franciszkańskiej Młodzieży Oazowej

W dniach 23-25 września sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej przeżywało swoiste "oblężenie". Blisko 250 młodych z bernardyńskich klasztorów, zrzeszonych w Franciszkańskiej Młodzieży Oazowej odbywało swoje Dni Wspólnoty. Przez 3 dni dzielili się radością z ponownego spotkania i świadectwami z wakacyjnych oaz. Obecna była młodzież z następujących klasztorów: Alwernia, Brody, Kalwaria, Łęczyca, Łódź, Łódź-Ruda, Koło, Warta, Tarnów, Opatów, Warszawa, Radom, Rzeszów, Jelna, Leżajsk, Przeworsk i Żurawiczki.

 
Spotkanie rozpoczęło się w piątkowe popołudnie, 23 września, musicalem "Forza Venite Gente", przygotowanym przez młodzież z Kalwarii Zebrzydowskiej. Gościem specjalnym Dni Wspólnoty był dr Andrzej Wrona, znany apologeta. Mówił o zagrożeniach współczesności grożącym młodym: kiczowatości i braku rozsądku, sektach i okultyźmie. Równie ważne było spotkanie animatorów odpowiedzialnych za kształt oaz z Ministrem Prowincjalnym oo. Bernardynów, o. Jarosławem Kanią. Ojciec Prowincjał celebrował również sobotnią Eucharystię.
 
Nie brakowało modlitwy. W czasie Eucharystii, różańca, adoracji, czy drogi krzyżowej po kalwaryjskich dróżkach młodzi mogli wpatrywać się w oblicze Chrystusa. Okazją do dzielenia się swoim przeżyciem wiary była godzina świadectw i prezentacji poszczególnych stopni oaz wakacyjnych. Dni Wspólnoty zakończyły się w niedzielę, 25 września, Mszą św. celebrowaną przez o. Bolesława Opalińskiego, definitora prowincji, niegdyś Moderatora Prowincjalnego.
 
Franciszkańska Młodzież Oazowa zrzesza dzieci i młodzież z klasztorów bernardyńskich. Wraz z czterema innymi wspólnotami wchodzi ona w skład Młodzieży Franciszkańskiej w Polsce. Jej szczególny cecha polega na łączeniu charyzmatu św. Franciszka z ruchem oazowym Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

(fot. A. Pater)

Za: www.bernardyni.com