Home WiadomościArchiwum Kalwaryjskie uroczystości w dniu beatyfikacji

Kalwaryjskie uroczystości w dniu beatyfikacji

Redakcja
Dziękczynna msza św. celebrowana przez kardynała Mariana Jaworskiego będzie kulminacją pierwszomajowych uroczystości związanych z beatyfikacją Jana Pawła II w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej – poinformował kustosz sanktuarium, bernardyn o. Damian Muskus.

 
Centralne uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II odbędą się w niedzielę, 1 maja, na Placu Modlitewnym od strony góry Ukrzyżowania. Dzięki telebimowi pielgrzymi wezmą udział w obrzędach wstępnych mszy św. sprawowanej przez Benedykta XVI i wysłuchają formuły beatyfikacyjnej oraz homilii. Następnie rozpocznie się eucharystia, której przewodniczył będzie bliski przyjaciel Jana Pawła II – kardynał Marian Jaworski. On też dokona odsłonięcia i poświęcenia obrazu nowego błogosławionego – poinformował o. Muskus.
 
Kalwaryjskie uroczystości zainauguruje w sobotę, 30 kwietnia, wieczorem nocne czuwanie w bazylice i na Dróżkach Kalwaryjskich. W kościele Wieczernika odprawiona zostanie msza święta, po której do bazyliki wyruszy procesja. Pielgrzymi z zapalonymi świecami podążą za najświętszym sakramentem niesionym w monstrancji podarowanej klasztorowi przez Jana Pawła II w styczniu 1979 roku.
 
W niedzielę rano w kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP rozpocznie się adoracja. W kaplicy zastanie umieszczony obraz nowego błogosławionego oraz papieskie trony używane przez Jana Pawła II i Benedykta XVI podczas ich pielgrzymek do sanktuarium.
 
Po centralnych uroczystościach pielgrzymi wyruszą na Dróżki Matki Bożej, zabierając ze sobą obraz błogosławionego Jana Pawła II. „W ten sposób Ojciec Święty, po raz pierwszy jako błogosławiony, wyjdzie na swoje umiłowane Dróżki, na których Bogu polecał trudne sprawy swojej posługi pasterskiej, najpierw w Kościele krakowskim, później powszechnym" – poinformował ojciec Damian.
Obchody zakończy modlitwa różańcowa i Apel Maryjny.
 
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to jeden z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami – w XVII wieku – była rodzina Zebrzydowskich. Równocześnie z klasztorem bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.
 
Kalwaryjskie sanktuarium dwukrotnie odwiedził Jan Paweł II – w 1979 i 2002 roku. Pielgrzymował do niego od najmłodszych lat. Często przybywał tu także jako metropolita krakowski.
 
Za: www.deon.pl
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda