Kard. Stanisław Dziwisz: ‚Macie prawo do domu, do życia’

091226b.gif 24 grudnia ponad tysiąc osób wypełniło krużganki klasztoru franciszkanów w Krakowie. Ubodzy, bezdomni i samotni usiedli razem do wigilijnego stołu. Z życzeniami przybył do nich metropolita krakowski.
Kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że kościół franciszkanów i Kościół krakowski otwierają dzisiaj dla nich dom. „Macie prawo do domu, do życia. Kościół musi się troszczyć o was, o to, czego nie miał Chrystus, o przyjęcie w gościnę”.

„Chcemy, abyście nie cierpieli. Pragniemy was przyjąć, żebyście też czuli się jak w domu, jak u siebie. Chcemy podzielić się z wami chlebem, miłością, szacunkiem" – dodał.

Metropolita podzielił się z każdym opłatkiem i złożył świąteczne życzenia. „Życzę wszystkim, abyście te Święta przeżyli w radości, w radości, że Chrystus się narodził, że jest Ktoś, kto myśli o was, błogosławi wam, jest dla was nadzieją" – mówił.

Kard. Dziwisz nie potrafił ukryć wzruszenia, kiedy mówił, że pragnąłby odmienić ich los. „Dzielimy się opłatkiem, chlebem, który jest symbolem dobra, życzliwości. Biskup myśli o was. Jest blisko was. Cierpi z wami. Chciałby wam ulżyć, waszej biedzie" – wyznał.

Zasiadających za stołami zachęcał do modlitwy za wszystkich, którzy troszczą się o nich. I wymienił ludzi i instytucje, które „dziś dzielą się miłością".

Organizatorami Wigilii przy Franciszkańskiej w Krakowie byli: franciszkanie, albertynki, albertyni, Caritas archidiecezji krakowskiej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Maltańska Służba Medyczna, harcerze z ZHR i z ZHP, woluntariusze oraz klerycy seminariów franciszkańskiego i diecezjalnego.

Ubodzy, bezdomni i samotni otrzymali również od organizatorów paczki żywnościowe na Święta.

jms

Za: Franciszkanie.