Home WiadomościArchiwum Kenia: Śluby wieczyste franciszkanów

Kenia: Śluby wieczyste franciszkanów

Redakcja

Od kilku lat studiują w seminarium franciszkańskim w Krakowie. 14 września, w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, złożyli wieczyste śluby, wiążąc się na całe życie z zakonem franciszkanów.

Mowa o trzech młodych zakonnikach, którzy należą do kenijskiej Kustodii św. Franciszka z Asyżu, założonej w 1984 roku przez franciszkanów z Polski. Bracia – Raymond Ogutu, Ayub Mwenda oraz Hilary Raduk – śluby posłuszeństwa, życia w ubóstwie i w czystości złożyli na ręce kustosza prowincjalnego o. Tadeusza Brzozowskiego OFMConv w miejscowości Ruiri, pierwszej franciszkańskiej misji w Kenii.

„W homilii o. Brzozowski zwrócił uwagę na wielką odwagę braci składających wieczyste śluby zakonne, mówił o blaskach i o trudnych chwilach w życiu zakonnym. Wskazał na krzyż, w który franciszkanie mają się w sposób szczególny wpatrywać. Zapewnił swoich współbraci, że życie według ślubów zakonnych doprowadzi ich w konsekwencji do życia wiecznego” – relacjonuje bezpośredni uczestnik wydarzeń, Polak br. Wojciech Ulman OFMConv.

Uroczystość zgromadziła wielu franciszkanów z Kenii i Tanzanii, oraz rodziny i przyjaciół neoprofesów (braci, którzy złożyli profesję, czyli śluby zakonne). Nie zabrakło tradycyjnych śpiewów i tańców, poprzez które rdzenni mieszkańcy Afryki wyrażają swoją religijność. Na zakończenie kustosz prowincjalny odczytał list, jaki wystosował z tej okazji przełożony gdańskiej prowincji św. Maksymiliana Kolbe o. Adam Kalinowski OFMConv.

Bracia Raymond, Ayub, Hilary już za dwa tygodnie rozpoczną kolejny rok akademicki i formacyjny w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów im. św. Maksymiliana Kolbe przy ulicy Franciszkańskiej 4 w Krakowie.

Franciszkanie przybyli do Afryki w 1930 roku. Pierwsza misja powstała w Zambii, założyli ją Włosi i Amerykanie. W 1976 roku franciszkanie z Italii i Stanów Zjednoczonych przybyli do Ghany. W 1984 roku polscy franciszkanie z warszawskiej prowincji Matki Bożej Niepokalanej założyli pierwszą misję w Kenii (Afryka wschodnia). W 1986 roku opiekę nad misją w Kenii objęła gdańska prowincja św. Maksymiliana Kolbe. Kapituła prowincjalna w Gdańsku w 2004 roku podniosła misję w Kenii do rangi kustodii prowincjalnej.

W ciągu ponad dwudziestoletniej obecności franciszkanów na ziemi kenijskiej do zakonu wstąpiło wielu rdzennych mieszkańców. Obecnie franciszkanie są obecni w trzech diecezjach: Nairobi, Meru oraz Nakuru. Ich klasztory znajdują się w Nairobi, Limuru, Ruiri i Subukia.

Warto wspomnieć, że prowincja warszawska w 1988 roku otworzyła nowe placówki w sąsiadującej z Kenią Tanzanii. Trzecia z polskich prowincji franciszkańskich – krakowska (św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię) – w 2001 roku otworzyła misję w Ugandzie. Najmłodszą obecnością franciszkanów w Afryce jest misja w Burkina Faso, założona przez włoską prowincję Abruzzo, z pomocą personalną prowincji warszawskiej. Na Czarnym Lądzie pracuje obecnie blisko 200 franciszkanów, z czego w Kenii ponad 40.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda