Koncert „Pukając do nieba bram” u michalitów

0000101126a.png Listopad. Pamiętamy o tych, którzy odeszli – teraz oczyszcza się ich miłość albo cieszą się niebem. To im poświęcony był sentymentalny i niecodzienny koncert „Pukając do nieba bram”, jaki odbył się 18 listopada br. w kościele michalitów w Toruniu. Gwiazdą wieczoru była Halina Frąckowiak. Koncert oparty był na postaciach pięciorga świętych.

Znanej piosenkarce towarzyszył Edward Hulewicz i Małgorzata Szarek. Utwory muzyczne przeplatane były wierszami recytowanymi przez prof. Grzegorza Górskiego, Joannę Górską i Przemysława Przybylskiego. Widowisko wyreżyserował Piotr Szarek, który – razem z Małgorzatą Stalin – był autorem scenariusza.

Koncert oparty został na postaciach pięciorga świętych: Biedaczyny z Asyżu, Cecylii, ks. Jerzego Popiełuszki, patrona proboszczów Jana Marii Vianneya oraz Stanisława Biskupa. Obecni w świątyni, słuchając pieśni i wierszy, widzieli przed sobą tylko oświetlony krzyż z postacią Chrystusa, ołtarz w otoczeniu płonących zniczy i artystów. Obok na ekranie ukazywały się  zdjęcia tych, którzy odeszli, a akompaniament stanowiły utwory Chopina. Całość wprowadzała w nastrój zadumy, prowadziła do modlitewnej refleksji nad rzeczami ostatecznymi i była po prostu modlitwą w słowie i pieśni.

 
Organizatorem koncertu, który miał wymiar charytatywny, było Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, prof. Grzegorz Górski i Przemysław Przybylski. Dzięki zebranym funduszom dzieci z Oratorium uzyskają nowe miejsca nauki, pracy, zabawy i modlitwy, a placówka zyska możliwość objęcia opieką kolejne dzieci z Bydgoskiego Przedmieścia i całego Torunia. Po koncercie artyści i cała ekipa zostali zaproszeni do Oratorium na poczęstunek i rozmowę. Goście wpisali się do kroniki, życząc dalszego rozwoju placówki wychowawczej, prowadzonej przez Stowarzyszenie Opieki Nad Dziećmi Opuszczonymi.

Ks. Krzysztof Poświata CSMA