Home WiadomościArchiwum Koronacja Matki Bożej Królowej Beskidów

Koronacja Matki Bożej Królowej Beskidów

Redakcja

21 września br. w szczyrkowskim sanktuarium, Metropolita Krakowski ks. kardynał Stanisław Dziwisz, ukoronował papieskimi koronami cudowny wizerunek Matki Bożej Królowej Polski.

Od 1894 roku, w tym miejscu, opowiadane są z pokolenia na pokolenie przekazy, o cudownym objawieniu się Matki Bożej, młodej dziewczynce Juliannie Pezda.

Szerzący się tutaj kult maryjny, spowodował 70 lat temu przybycie na Górkę – tak potocznie nazywa się to miejsce – Salezjanów, duchowych synów Św. Jana Bosko. Wśród wiernego ludu Szczyrku, Podbeskidzia, Śląska Cieszyńskiego i przybywających w to miejsce pielgrzymów i turystów z całej Polski, rozpowszechnił się kult Matki Bożej. Od samego początku była czczona w tym wizerunku, Królowej i Wspomożycielki Wiernych, a od 25 lat nieprzerwanie odbywają się czuwania maryjne.

Wieloletnie starania o koronację, zostały zwieńczone uroczystością koronacyjną.

9 kwietnia 2008 roku na placu św. Piotra w Rzymie, papież Benedykt XVI poświęcił korony dla Matki Bożej i można było rozpocząć ostatnie przygotowania. Zaangażowało się w nie wiele osób duchownych i świeckich pod kierownictwem ks. Marka Dąbka, salezjanina, kustosza sanktuarium i Wojciecha Bydlińskiego, burmistrza miasta Szczyrk.

21 września b.r. w Szczyrku przed sanktuarium, dokonano tego historycznego obrzędu. Uroczystościom przewodniczył ks. kardynał Stanisław Dziwisz, przy obecności 8 biskupów, w tym biskupa Tadeusza Rakoczego, ordynariusza bielsko – żywieckiego, abp Józefa Kowalczyka, Nuncjusza Apostolskiego, przełożonych polskich prowincji salezjańskich oraz 200 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

W słowie powitalnym ks. Marek Chrzan, przełożony krakowskiej prowincji salezjanów powiedział między innymi: Raduje się szczyrkowska kraina. Uwielbia Boga za szczególne łaski i wybranie tego miejsca na tron dla Matki Najświętszej Królowej Polski i Pani Beskidu Śląskiego.

W homilii ks. biskup Tadeusz Rakoczy mówił: To nasze zgromadzenie jest aktem wdzięczności za Twoje królowanie na tym wzniesieniu, skąd rozciąga się wspaniały widok na Szczyrk, na szczyt Skrzycznego i Klimczoka, na całą ziemię podbeskidzką, aż po Oświęcim. Jesteśmy tutaj aby czcić Twoją obecność pośród nas, aby bardziej ją dostrzegać i z niej korzystać. Koronacja jest znakiem poddania się i oddania osobie koronowanej, jest też znakiem uznania jej godności królewskiej.

Wśród wielu darów złożonych z okazji uroczystości znalazły się między innymi: mitra Jana Pawła II, ofiarowana przez kardynała Metropolitę Krakowskiego i osobisty modlitewnik Julianny Pezdy (świadka objawień), ofiarowany przez jej cztery wnuczki.

W słowach listu Sekretarza Stanu kardynała Tarcisio Bertone odnajdujemy uczucia pielgrzymującego ludu, który przychodzi tu dziękując Królowej Polski za Jej obecność, opiekę i umacnianie ludzkich serc w wierze, nadziei i miłości. Poprzez środki masowego przekazu, wraz z wieloma wiernymi łączył się w modlitwie nieobecny wśród nas, chory ks. bp Adam Śmigielski, salezjanin.

Mimo złej pogody w uroczystościach wzięło udział kilka tysięcy pielgrzymów z całej Polski. Do nich, przed końcowym błogosławieństwem ks. kardynał Stanisław Dziwisz skierował słowa osobistego świadectwa, wspominając między innymi o związku z tym sanktuarium, Jego młodzieńczego życia i początków kapłaństwa.

ks. Dariusz Bartocha sdb i ks. Andrzej Gołębiowski sdb

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda