Home WiadomościArchiwum Kościół kroczący drogami młodych

Kościół kroczący drogami młodych

Redakcja

Wpływ mediów na postawy i wartości młodzieży, a także zagadnienia związane z językiem używanym w duszpasterstwie młodych to tematy poruszone na pierwszym posiedzeniu Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Spotkaniu przewodniczył bp Henryk Tomasik.

Zadaniem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży jest przeanalizowanie postaw młodzieży oraz zaproponowanie form duszpasterstwa młodych – zaznaczył przewodniczący tego gremium bp Henryk Tomasik, biskup pomocniczy z Siedlec. Dzisiaj (4.09) w siedzibie Episkopatu odbyło się pierwsze posiedzenie Rady, która będzie przedstawiała Episkopatowi kwestie związane z duszpasterstwem młodzieży.

Jaka jest współczesna młodzież? To pytanie postawili sobie uczestnicy sesji Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Aby wypracować adekwatne metody duszpasterstwa przygotują szczegółową analizę socjologiczną młodego pokolenia. Zostanie ona omówiona na kolejnym zebraniu – w styczniu.

Wśród wstępnie podjętych dzisiaj tematów znalazło się zagadnienie mediów. – Młodzi są bardziej wychowywani na mediach, niż w szkole czy rodzinie – podkreślił ks. Grzegorz Suchodolski z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

– Kościół, jeśli chce dzisiaj dobrze przepowiedzieć Ewangelię młodemu pokoleniu, musi rozeznać, jakich mediów młodzi słuchają, jakie oglądają i niejako wejść w te kanały z najważniejszym przesłaniem Ewangelii. Dlatego podczas dzisiejszego spotkania rozmawialiśmy m.in. o wykorzystaniu internetu w duszpasterstwie młodzieży.

Ks. Suchodolski zapowiedział też, że Rada planuje zorganizowanie ogólnopolskiej konferencji "Młodzi a media", która ma ukazać, jaki obraz młodego człowieka promują współczesne media. – Co media proponują młodemu człowiekowi? Jaki model życia, model człowieczeństwa, jaki model rodziny, zachowań? – pytał bp Tomasik, podkreślając, że media także powinny brać udział w procesie wychowywania młodych, kształtowania odpowiedzialnych postaw.

Jednym z głównych problemów współczesnej młodzieży jest nieumiejętność podejmowania ważnych życiowych decyzji – zauważają uczestnicy spotkania. Bp Wojciech Polak, delegat Episkopatu ds. powołań, wyjaśnił, że jest to przejaw tzw. kultury antypowołaniowej, w której żyją młodzi. – Nie chodzi tylko o powołania do kapłaństwa czy życia zakonnego, ale w ogóle o odkrycie życiowego powołania, o gotowość podejmowania decyzji na całe życie – także w przypadku osób, które wybierają małżeństwo chrześcijańskie. Ważnym problemem, zauważonym przez duszpasterzy młodzieży jest coraz liczniejszy rozpad małżeństw z krótkim stażem.

Ukształtowaniu trwałych postaw życiowych i silnych korzeni wiary ma pomóc dobra formacja młodzieży. W Polsce istnieją różne ruchy młodzieżowe, duszpasterstwa akademickie, oferta Kościoła w tym względzie jest bogata.

Obradujący członkowie Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży zwrócili jednak uwagę na niewystarczającą opiekę Kościoła nad młodzieżą pracującą, a także pracującą i jednocześnie studiującą. Jednym z zaproponowanych pomysłów jest stworzenie programów formacyjnych dla parafii, opartych na nauczaniu papieża Benedykta XVI, które kieruje do młodych w orędziach na coroczne Światowe Dni Młodzieży (choć spotkania odbywają się co 2-3 lata).

W ocenie młodzieży duszpasterze są jednak pełni optymizmu.- Współpracując na co dzień z wolontariuszami w Krajowym Biurze Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży, mam do czynienia z ludźmi, którzy potrafią inwestować w siebie, znają np. bardzo dobrze kilka języków, a jednocześnie mają wielkie serce do bezinteresownej służby dla Boga, dla Kościoła, dla drugiego człowieka i umieją połączyć to ze swoimi codziennymi obowiązkami – mówi ks. Suchodolski.

Dodaje jednak, że trzeba wziąć pod uwagę, że dzisiejsza młodzież żyje w świecie bardzo pragmatycznym, zlaicyzowanym i stąd czasem się gubi, ulega relatywizmowi moralnemu. – Młodzieży dzisiaj nie jest po prostu łatwo być dobrą. Naszym zadaniem jest jej pomóc – tłumaczy bp Tomasik.

W spotkaniu wzięli udział m.in. bp Marian Florczyk – delegat KEP ds. duszpasterstwa sportowców, o. Jan Góra -pomysłodawca spotkań na Lednicy, ks. Bogdan Bartołd – sekretarz Kolegium Duszpasterzy Akademickich, ks. Adam Wodarczyk – moderator generalny Ruchu Światło-Życie, przewodniczący Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Marcin Szczęsny oraz Katarzyna Zagórska, przedstawicielka młodzieży pracującej.

Radę ds. Duszpasterstwa Młodzieży tworzy 7 biskupów i 10 kapłanów oraz świeckich związanych z ruchami i duszpasterstwami młodzieżowymi. Episkopat zdecydował o powołaniu Rady w czerwcu 2007 r., wybierając na jej przewodniczącego biskupa Henryka Tomasika, sufragana diecezji siedleckiej. W marcu br. biskupi zatwierdzili jej skład.

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda