Home WiadomościArchiwum Pielgrzymka pracowników służb celnych, finansowych i skarbowych

Pielgrzymka pracowników służb celnych, finansowych i skarbowych

Redakcja

Po raz dwunasty na Jasną Górę przybędą w sobotę 13 września pracownicy służb celnych, finansowych i skarbowych z całej Polski. Mszę św. na Wałach Jasnogórskich będzie celebrował biskup polowy Tadeusz Płoski.

Ogólnopolska Pielgrzymka Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych RP na Jasną Górę odbywa się co roku w drugą sobotę września – w okolicach obchodzonego 12 września święta Imienia Maryi oraz przed lokalnymi obchodami święta środowiska w święto św. Mateusza Apostoła, przypadające 21 września.

Pielgrzymkę przygotowuje Duszpasterstwo Krajowe Służb Celnych Finansowych i Skarbowych oraz Ordynariat Polowy Wojska Polskiego. Większość pielgrzymów przybędzie do Częstochowy w sobotę 13 września. Niektórzy dotrą tam dzień wcześniej, by wziąć udział w wieczornym Apelu w Święto Imienia Maryi – 12 września.

Pielgrzymi z różnych stron Polski spotkają się w Kaplicy Cudownego Obrazu 13 września o godz. 10.30. Msza św., której przewodniczył będzie i homilię wygłosi ordynariusz polowy Wojska Polskiego biskup Tadeusz Płoski rozpocznie się o godz. 11.00. Po Eucharystii odbędzie się spotkanie pielgrzymów w Auli o. Kordeckiego. Będzie ono połączone z katechezą, którą wygłosi Biskup Polowy.

Zaplanowane są także wystąpienia honorowych gości oraz dyskusja. Pielgrzymkę zakończy Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. W tym roku jej rozważania przygotują i odczytają członkowie Śląskiego Oddziału "Solidarności" Pracowników Skarbowych.

Pielgrzymka to czas wspólnej modlitwy, ale i koleżeńskich spotkań. Będzie też okazja do zwiedzania Jasnej Góry.

Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych RP miała miejsce w 1997 r. Jej inicjatorem była Sekcja Krajowa Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność", na czele z jej ówczesnym przewodniczącym Sławomirem Dworskim. Wzięli w niej udział głównie członkowie "Solidarności", ich rodziny i sympatycy. Do organizacji jasnogórskich spotkań włączyła się też Fundacja Skarbowości im. Jana Pawła II, powołana w Bydgoszczy przez Sławomira Dworskiego i ks. Ryszarda Pruczkowskiego.

Duszpasterstwo Krajowe Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych zostało powołane przez Konferencję Episkopatu Polski dekretem z 21 marca 2003 r. Swoją posługą obejmuje wierzących pracowników Ministerstwa Finansów, izb skarbowych, urzędów kontroli skarbowej, urzędów skarbowych, urzędów celnych oraz wszystkich pracowników zajmujących się finansami i podatkami w administracji rządowej, jak też w administracji samorządowej i gospodarczej.

W ciągu roku w poszczególnych diecezjach odbywają się spotkania o charakterze formacyjnym. Najwięcej jest ich właśnie we wrześniu, kiedy przypada wspomnienie św. Mateusza Apostoła, patrona pracowników celnych, finansowych i skarbowych. Obecnie w Polsce jest 19 duszpasterzy diecezjalnych. Ich prace koordynuje duszpasterz krajowy.

Pierwszym duszpasterzem krajowym służb celnych, finansowych i skarbowych został ks. kanonik Henryk Drozd. 17 czerwca br. podczas Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Katowicach biskupi wybrali go na kolejną pięcioletnią kadencję. Dla usprawnienia prac ks. Drozd ustanowił Radę Duszpasterską, której przewodniczącym został dr Jerzy Tchórzewski – były wicedyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, kierujący Ośrodkiem Zamiejscowym w Siedlcach.

Jedną z inicjatyw podejmowanych przez duszpasterstwo jest redagowanie biuletynu "Oblicza monety". Duszpasterstwo organizuje też pielgrzymki – na Jasną Górę, do Fatimy (Portugalia) i do Włoch.

Patronem pracowników celnych, finansowych i skarbowych jest św. Mateusz Apostoł. Był on Galilejczykiem, zajmował się pobieraniem ceł i podatków w Kafarnaum, jednym z większych handlowych miasteczek nad jeziorem Genezaret. Pobierał tam opłaty za przejazdy przez jezioro i przewóz towarów. Ewangelia przekazuje opis jak Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła.

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda