Home WiadomościArchiwum Ks. Titus Zeman nowym Sługą Bożym Rodziny Salezjańskiej

Ks. Titus Zeman nowym Sługą Bożym Rodziny Salezjańskiej

Redakcja
100222g.png 22 stycznia Prefekt ds. Kanonizacyjnych wydał “nulla obstat” co do dochodzenia diecezjalnego dotyczącego męczeństwa salezjanina ze Słowacji, ks. Titusa Zemana (1915 – 1969). Jego historia jest wspaniałym przykładem wierności Ks. Bosko.
Ks. Titus Zeman urodził się w rodzinie chrześcijańskiej w dniu 4 stycznia 1915 roku w Vajnory, blisko Bratysławy. Chciał zostać księdzem już od 10. roku życia.

Gimnazjum i liceum kończył w miastach Šaštín, Hronský Svätý Benedikt i Frištak u Holešova. W 1931 roku wstąpił do nowicjatu, a 7 marca 1938 r. złożył śluby wieczyste w “Sacro Cuore” w Rzymie.

Potem odbywał studia na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i przebywał w Chieri, gdzie w czasie wolnym towarzyszył młodzieży w oratorium. W Turynie, 23 stycznia 1940 roku, miały jakże oczekiwane przez niego święcenia kapłańskie, które przyjął z rąk kard. Maurizio Fossatiego. 4 sierpnia 1940 r. w Vajnory, miejscowości, w której się narodził, odprawił swoją Mszę św. prymicyjną.

Kiedy reżim komunistyczny w Czechosłowacji, w kwietniu 1950 roku, zarządził kasatę zgromadzeń zakonnych oraz zarządził deportację zakonnic i zakonników do obozów, nie pozostało nic innego, jak organizować tajne wyjazdy za granicę, w jego przypadku był to Turyn, gdzie ukończył swoje studia. Ks. Zeman podjął to ryzyko.

Ten Sługa Boży sam zorganizował dwie wyprawy dla przeszło 60 młodych salezjanów. W czasie trzeciej ekspedycji ks. Zeman, razem z innymi uchodźcami został aresztowany. Został poddany okrutnemu procesowi, w czasie którego został oskarżony jako zdrajca ojczyzny i szpieg na rzecz Watykanu. 22 lutego 1952 roku, w następstwie pewnych okoliczności, które wtedy miały miejsce, został skazany na 25 lat więzienia.

Ks. Zeman opuścił więzienie po 12 latach, 10 marca 1964 roku. W wyniku tortur więziennych, zmarł pięć lat potem, 8 stycznia 1969 roku, otoczony famą męczeństwa i świętości.

Ks. Titus Zeman jest sto pięćdziesiątym z “wielkich” Rodziny Salezjańskiej i dwudziestym Sługą Bożym Rodziny Salezjańskiej. W najbliższym tygodniu, w diecezji Bratysławy, gdzie zmarł Sługa Boży, zostanie rozpoczęty proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny.

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda