Home WiadomościArchiwum Licheń: Dwa miesiące muzeum

Licheń: Dwa miesiące muzeum

Redakcja
35 tysięcy – tyle osób odwiedziło Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w ciągu pierwszych 2 miesięcy jego istnienia. Muzeum w  licheńskim sanktuarium zostało otwarte dla zwiedzających 2 lipca br. Od tego czasu stało się ono nieodłącznym punktem odwiedzanym przez pielgrzymów.


Eksponaty prezentowane w muzeum to kolekcja ks. Józefa Jarzębowskiego, marianina, który przez całe swoje życie zbierał poloniki na całym świecie. Początki kolekcji sięgają roku 1925. Wtedy to na stołecznych Bielanach ks. Jarzębowski udostępnił swoje zbiory dla wszystkich, którzy pragnęli zapoznać się z martyrologiczną przeszłością polskiego narodu poprzez namacalne artefakty.

Koleje losu ks. Jarzębowskiego prowadziły przez najodleglejsze zakątki świata, m.in. Syberię, Japonię, Meksyk, Anglię. W Anglii, w posiadłości Fawley Court, wszystkie pamiątki i eksponaty, które ks. Jarzębowski kupił bądź otrzymał od Polonii z różnych zakątków świata, zostały zebrane i wyeksponowane. Przez ponad 50 lat opiekowali się nimi Księża Marianie, którzy tam pracowalii. Od 2 lipca 2010 r. możemy je podziwiać w nowym muzeum w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

Ks. Józef Jarzębowski żywił ogromny szacunek dla wszystkich, którzy służyli Ojczyźnie i dla niej oddali swe życie.  W zbiorach licheńskiego muzeum znajdują się okulary Romualda Traugutta. Jest także jeden z dwóch platynowych pierścieni gen. Józefa Hallera. Pierwszy został wrzucony przez „błękitnego generała" do morza w trakcie symbolicznych „zaślubin Polski z Bałtykiem" (1920 r.), a drugi nosił na swoim palcu do końca życia.    Ponadto w muzeum można oglądać dokumenty polskich królów datowane na XVI i XVII wiek, szlacheckie pasy kontuszowe, kolekcje broni białej oraz elementy ekwipunku rycerskiego z XVI wieku. Na szczególną uwagę zasługują XVI-wieczne biblie: Jakuba Wujka,  Leopolity oraz Brzeska. W muzeum można także podziwiać twórczość sakralną oraz prace m.in. Jana Matejki, Piotra Norblina czy Juliusza Kossaka.   

Na ponad 1000 m2 powierzchni  muzealnej znajduje się 7 tematycznych sal wystawienniczych. Pierwsza prezentuje historię muzeum i losy jego założyciela, ks. Józefa  Jarzębowskiego; druga  nosi nazwę  „Rzeczpospolita szlachecka" i przedstawia dzieje I Rzeczypospolitej; trzecia „Drogi do niepodległości"  pozwala poznać historię walk narodowo – wyzwoleńczych od czasów Konstytucji 3 Maja do 1989 r.; czwarta –  „Skarbczyk starej książki " –  zawiera starodruki  wydawane od  XV do XIX w. Ponadto są jeszcze sale: „Galeria grafiki i rysunku", „Galeria sztuki sakralnej" oraz „Galeria wystaw czasowych".   

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego jest także  w pełni multimedialne. Jedna z sal jest przygotowana specjalnie z myślą o grupach zorganizowanych – można tam  przeprowadzać lekcje historii z wykorzystaniem filmów oraz czytać zabytkowe woluminy wykorzystując interaktywny panel dotykowy.   

Życzeniem ks. Józefa Jarzębowskiego było, aby wszystkie eksponaty powróciły na Polska ziemię i były udostępnione wszystkim, którzy chcą zapoznać się z historia naszego narodu.  

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego jest dostępne dla  zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 10:00 – 18:00 oraz w niedziele od 8:00 – 16:00.

Wstęp dla wszystkich chętnych jest BEZPŁATNY.

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda