Home WiadomościArchiwum Licheń: Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi

Licheń: Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi

Redakcja

Kilka tysięcy honorowych dawców krwi wraz z rodzinami przyjechało w sobotę do Sanktuarium w Licheniu. Choć dzieli ich odległość to wszystkich łączy jedno, chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. To już III Ogólnopolska Pielgrzymka Środowisk HDK.

Przyjechali z całej Polski, wśród nich były delegacje klubów honorowych dawców krwi między innymi z Białostocczyzny, Małopolski, Mazur, Wielkopolski, Kujaw, Dolnego i Górnego Śląska. Wśród nich pracownicy z przyzakładowych klubów, ubrani w firmowe stroje galowe oraz asysta ponad 20 pocztów sztandarowych. Przed ołtarzem w bazylice wyróżniały się grupy reprezentujące środowiska branżowe, pod sztandarami stali górnicy, hutnicy, strażacy ale i także ratownicy medyczni.

Wielu z tych którzy w sobotę przyjechali do Matki Bożej Licheńskiej krew oddaje już od kilkudziesięciu lat i niestety, jak sami mówili to właśnie oni są w większości. Dziś, choć jest już lepiej niż jeszcze 10 lat temu, wciąż trudno zachęcić młodych ludzi by podzielili się najcenniejszym darem. O tym, że tak się dzieje najczęściej decyduje przypadek, nagła potrzeba pomocy najbliższym w rodzinie lub ogólnokrajowa zbiórka krwi w obliczu katastrof z udziałem rodaków.

Krwiodawcy przyznają, że ich działalności sprzyjają także kampanie profilaktyczne organizowane przez centra krwiodawstwa. O tym jak cennym darem jest krew mówią także lekarze, których nie zabrakło w Licheniu. Do jednej skomplikowanej operacji potrzeba czasami 8 litrów krwi, tymczasem jedna osoba jednorazowo może jej oddać maksymalnie 450 mililitrów. To oznacza, że szanse na przeprowadzenie operacji pacjent zawdzięcza 20 anonimowym dawcom którzy chcieli podzielić się tym najcenniejszym darem jakim jest krew. Jak dodają medycy, pomimo tego krwi brakuje, w wakacje część szpitali zmuszona była wstrzymywać planowe operacje.

Najważniejszym punktem sobotniej pielgrzymki był udział w Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w bazylice mniejszej. Mszy, przy udziale Krajowego Duszpasterza HDK ks. płk. Zenona Surmy. Przewodniczył jej Biskup Wiesław Mering ordynariusz diecezji włocławskiej.

W homilii mówił : „Pełni wdzięczności za ofiarę, za trud Jezusa Chrystusa, za jego mękę i zmartwychwstanie przychodzimy żeby dzisiaj dziękować Mu za wrażliwości jaką daje ludzkim sercom, wrażliwość która każe tym sercom dzielić się tym co na ziemi mają najcenniejsze, bo przecież krew to jest synonim życia. Dając człowiekowi naszą krew stajemy się podobni w działaniu, postępowaniu do samego Jezusa Chrystusa”- mówił Biskup.

„ dając drugiemu człowiekowi dosłownie część samego siebie…”- mówił w homilii Ordynariusz Włocławski – „… budujemy dom na skale, to dlatego potrzeba nam dzisiejszego naszego spotkania, tutaj w Sanktuarium Najświętszej Matki, żebyśmy usłyszeli dobre słowo wdzięczności i uznania z usta samego Jezusa”.

Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki odprawili Drogę Krzyżową. Była to trzecia Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi do Matki Bożej Licheńskiej. Wcześniej przez trzy lata w Licheniu spotykali się krwiodawcy z Wielkopolski.

za: www.lichen.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda