Home WiadomościArchiwum VIII Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich

VIII Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich

Redakcja

Blisko 2 tys. uczniów ze szkół katolickich przybędzie 19 września na VIII Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich. "Więcej być – to znaczy musimy od siebie wymagać" – to temat, który wraz z młodymi podejmą m.in. ks. Marek Dziewiecki, Jacek Pulikowski, a także bp Henryk Tomasik, który poprowadzi modlitwę i będzie celebrował Eucharystię. Spotkanie organizuje Rada Szkół Katolickich.

Na Forum Młodzieży Szkół Katolickich, które odbędzie się 19 września na Jasnej Górze, organizatorzy zaprosili uczniów klas maturalnych. – Przed nimi stoją ważne wybory życiowe, dotyczące zasad życiowych, kierunków studiów, oceny rzeczywistości otaczającego świata, w której wypada im żyć.

Program Forum ma na celu wspierać młodych w tych najważniejszych decyzjach i uczyć patrzeć w przyszłość z nadzieją – wyjaśnia s. Maksymiliana Wojnar z Rady Szkół Katolickich.

"Więcej Być – to znaczy musimy od siebie wymagać" takie jest hasło tegorocznego Forum. Zainicjuje je wspólna modlitwa, później słowo przywitania do uczniów skieruje ks. dr Sylwester Jeż, przewodniczący Rady Szkół Katolickich. Wprowadzenia w tematykę Forum dokona salezjanin ks. Andrzej Gołębiowski, który będzie moderatorem spotkania.

Najpierw młodzi wysłuchają katechezy ks. Marka Dziewieckiego, znanego i cenionego psychologa, a także wychowawcy młodzieży, i wykładu dra Jacka Pulikowskiego, męża i ojca, autora publikacji o tematyce rodzinnej. Potem będzie czas na debatę, prelegenci będą odpowiadać na pytania młodzieży.

Młodzież obejrzy także film "Duśka" w reż. Wandy Różyckiej-Zborowskiej, prezentujący postać dr Wandy Półtawskiej. Warto wspomnieć, że dwa lata temu uczniowie zgromadzeni na Forum mogli osobiście poznać tę wybitną osobę. Wanda Półtawska w czasie wojny była harcerką Szarych Szeregów, za co w 1941 roku została aresztowana przez gestapo i skazana na śmierć. Wysłano ją do obozu w Ravensbrück, razem ze 130 młodymi dziewczętami. Półtawska przeżyła tę gehennę. Wybrała studia medyczne, aby służyć człowiekowi. Przez ponad 50 lat współpracowała z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, a wcześniej metropolitą krakowskim.

Dr Wanda Półtawska jest świadkiem najważniejszych wartości i przykładem zaangażowania dla drugich. Od 1969 r. głównym polem jej działalności i najważniejszym dziełem życia stała się praca na rzecz małżeństwa i rodziny oraz ochrony życia nienarodzonych w Polsce i na świecie. Jest członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny.

Około godziny 13.00 młodzież zgromadzi się w Auli O. Kordeckiego na krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwie animowanej przez biskupa Henryka Tomasika, przewodniczącego Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP. Później uczestnicy Forum przejdą Drogę Krzyżową na Wałach Jasnogórskich i wysłuchają rozważań pasyjnych przygotowanych przez młodzież.

Około godz. 17.15 Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP przekaże przesłanie do młodzieży szkół katolickich. Po koncercie pieśni religijnych w wykonaniu chóru szkół im. Jana Pawła II w Rzeszowie, ks. Andrzej Gołębiowski i przewodniczący Rady Szkół Katolickich ks. Sylwester Jeż podsumują Forum. Błogosławieństwa dla rozpoczynających ostatni rok nauki w szkołach katolickich udzieli bp Henryk Tomasik.

Uczestnicy Forum otrzymają książeczki "na życie" z fragmentami nauczania papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI. "Moc, która płynie z Chrystusa jest potrzebna, aby od siebie wymagać" – te słowa z przemówienia Jana Pawła II stanowią tytuł miniantologii tekstów papieskich. – Nauczanie papieży ma pomóc młodym wybierać kierunek życia, zmierzający do pełnego rozwoju osobowego i nastawienia na dobro drugich oraz dobro wspólne – podkreśla s. Maksymiliana. Zaznacza jednocześnie, że takie myślenie o edukacji młodych jest fundamentalnym zadaniem szkół katolickich.

Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich jest stałą, międzyszkolną formułą pracy wychowawczej, adresowaną do najstarszych wiekowo uczniów. I Forum Młodzieży Szkół Katolickich zorganizowano na Jasnej Górze 21 września 2001 r.

W szkołach katolickich w minionym roku szkolnym kształciło się ogółem prawie 52 tys. uczniów – najwięcej w gimnazjach (19 692), dalej w szkołach podstawowych (15 793) i liceach ogólnokształcących (14 615), w pozostałych – 1 872 uczniów.

Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół Katolickich, powołanej do życia w 1994 roku przez 269. Konferencję Episkopatu Polski. Asystentem szkół katolickich z ramienia Episkopatu jest bp Stanisław Napierała.

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda