Home WiadomościArchiwum List pasterski abp. Nycza na Dzień Dziękczynienia

List pasterski abp. Nycza na Dzień Dziękczynienia

Redakcja

Do wspólnej wdzięczności Panu Bogu i ludziom zaprasza wszystkich Polaków abp Kazimierz Nycz w specjalnym liście pasterskim na Dzień Dziękczynienia, który zostanie odczytany w najbliższą niedzielę 1 czerwca w kościołach w całej Polsce. Metropolita warszawski przypomina, że jako naród powinniśmy dziękować Opatrzności Bożej, za niezwykły dar wolności oraz za wszystkich tych, którzy oddali za nią życie i zdrowie.

Publikujemy pełny tekst listu:

Dziękujcie Panu, bo jest dobry

SŁOWO METROPOLITY WARSZAWSKIEGO, KS. ARCYBISKUPA KAZIMIERZA NYCZA NA DZIEŃ DZIĘKCZYNIENIA

Drogie dzieci, drodzy rodzice, bracia i siostry!

Dziękuję, że jesteście!
Dzień pierwszy czerwca to data szczególna, wyjątkowa dla wszystkich dzieci i rodziców – Dzień Dziecka. Rodzice cieszą się swoimi dziećmi, dzieci dziękują swoim rodzicom. Od tego roku w każdą pierwszą niedzielę czerwca w Metropolii Warszawskiej będziemy obchodzić Dzień Dziękczynienia. W dzisiejszą niedzielę czynimy to po raz pierwszy i zapraszamy wszystkich ludzi w Polsce do włączenia się do tej wdzięczności Panu Bogu i ludziom.

„Dziękuję” to słowo niezwykłe, o którym w codziennym zabieganiu często zapominamy. Koncentrujemy się na tym co przeszkadza, co nie wyszło, nie zaś na tym co dobre i pozytywne. Słowo „dziękuję” to klucz do otwierania ludzkiego serca i mnożenia dobra w drugim człowieku. Dzień Dziękczynienia to czas, kiedy można się na chwilę zatrzymać i popatrzeć na świat, który nas otacza, na jego piękno, ludzi, przyrodę i podziękować tym, którzy niosą nam dobro i uśmiech.

Dlatego dziś chciałbym powiedzieć – dziękuję że jesteście, że trwacie w Polskim Kościele, wspieracie go i modlicie się. Dziękuję za to, że polskie rodziny przez tyle wieków, wbrew niedostatkom i trudom pielęgnowały wiarę, wychowywały pokolenia wierzących i patriotycznych obywateli. Dziękuję Wam rodzice, dziękuję Wam dzieci, wy jesteście przyszłością Polskiego Kościoła.
A zarazem zachęcam was rodzice – warto dziś szczególnie podziękować waszym dzieciom, niech czują jak bardzo je kochacie. Dzieci podziękujcie dzisiaj specjalnie mamie i tacie, babci i dziadkowi. Niech wiedzą jak bardzo są potrzebni. To także dzień radości i szczęścia z tego, że nie jesteśmy sami, że wszyscy jesteśmy dziećmi kochającego Boga.

Trzydzieści lat temu na stolicy Piotrowej w Rzymie zasiadł polski Papież. Rok później w czerwcu wołał w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój o Panie i odnowi oblicze tej ziemi”. Obudził nadzieję i narodziła się „Solidarność”, aż w końcu nadszedł czerwiec 1989. Dziewiętnaście lat temu Polska odzyskała w pełni swoją wolność. Dzięki Opatrzności Bożej stało się to, co wydawało się niemożliwe. Jan Paweł II bez zbrojnych hufców i armii zmienił oblicze świata. Wiele osób, pokoleń walczyło o wolną i niepodległą Polskę. Teraz my dopiero możemy się nią cieszyć.

Dlatego podziękujmy dziś Opatrzności Bożej, za ten niezwykły dar wolności, za wszystkich tych, którzy oddali za nią życie i zdrowie. Niech Dzień Dziękczynienia stanie się także naszym duchowym wotum wdzięczności za niepodległość i wolność każdego z nas. Niech będzie trwałym dziełem budowanym nie na piasku, ale na skale, na nieprzemijających fundamentach miłości i wdzięczności.
Od kilku lat na Polach Wilanowskich powstaje Świątynia Opatrzności Bożej, wotum obiecane przez Polski Sejm Czteroletni w 1792 roku. W jej wnętrzu mają znaleźć się ołtarze i kaplice oraz miejsca obrazujące najważniejsze momenty naszej historii – chrzest Polski, obronę Częstochowy, powstania narodowe, cud nad Wisłą, męczeństwo i hekatombę okupacji, Katyń, powstanie warszawskie. Ostatnia kaplica poświęcona będzie Janowi Pawłowi II, Prymasowi Tysiąclecia kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i „Solidarności”. Pragniemy, aby świątynia ta mogła stać się Sanktuarium Pamięci Narodowej, wotum Opatrzności Bożej za dar wolności, ale także naszym wyrazem pamięci i dziękczynienia za polskich świętych i miliony polskich bohaterów – znanych i nieznanych. W Centrum Opatrzności Bożej, w obrębie którego znajduje się świątynia, powstanie także niezwykłe muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia, a w podziemiach krypta – Panteon Wielkich Polaków.

Dziś w kościołach całej Polski odbywa się zbiórka na tacę, która przeznaczona jest na budowę tego właśnie wotum naszej wdzięczności. Wierzę, że ono powstanie, mimo trudów i przeciwności, bo wierzę, że Polska jest Bogu wdzięczna. Dziś każdy z nas ofiarą i modlitwą może złożyć swój osobisty dar – swoją cegiełkę.

Dlatego dziękuję za każdą waszą ofiarę, za waszą modlitwę. Dziękuję również wszystkim kapłanom, księżom proboszczom za okazane wsparcie i życzliwość. Dziękuję wam wszystkim za to, że jesteście.

Drodzy rodzice, dziękujcie swoim dzieciom! Kochane dzieci, podziękujcie swojej mamie i swojemu tacie! Dziękujmy Bogu, za to że dał nam wolność. Dziękujmy za każdy dzień, za Jego miłość, za to, że On jest i będzie. Dziękujmy Panu bo jest dobry, a Jego miłosierdzie trwa na wieki. Dziękując wszystkim za włączenie się w Dzień Dziękczynienia i za ofiarę na narodowe wotum Opatrzności Bożej zapewniam o modlitwie całego Kościoła Warszawskiego.

Warszawa, dn. 30.04.2008
+ Kazimierz Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski

źródło: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda