Home WiadomościArchiwum Niepokalanów: zakończyła się kapituła duchowa nt. dziedzictwa św. Maksymiliana

Niepokalanów: zakończyła się kapituła duchowa nt. dziedzictwa św. Maksymiliana

Redakcja
Od 21 do 28 maja, w ramach Roku Kolbińskiego, prawie stu franciszkanów należących do prowincji warszawskiej, uczestniczyło w Niepokalanowie w drugiej serii kapituły duchowej. Spotkanie było poświęcone dziedzictwu św. Maksymiliana i miało charakter rekolekcyjny. Obrady rozpoczęły się uroczystą Mszą św., której przewodniczył o. dr Mirosław Bartos, prowincjał. Na część kapituły przybył też z Rzymu generał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, o. Marco Tasca.

 
Obradom przewodniczył o. Paulin Sotowski OFMConv, biograf św. Maksymiliana. Jak przyznał franciszkanin, podczas spotkania zakonnicy pogłębiali dziedzictwo, które pozostawił o. Kolbe oraz zastanawiali się nad przyczynami zaniedbania jego spuścizny. Pierwszy dzień obrad poświęcony był poszukiwaniu podstaw biblijnych i teologicznych duchowości ojca Kolbego. W kolejnych dniach zastanawiano się, w jaki sposób Męczennik Auschwitz wzbogacił charyzmat franciszkański, co charakteryzuje duchowość o. Kolbego na tle nauki o życiu wewnętrznym, a także analizowano formy apostolstwa św. Maksymiliana, w tym działalność medialną.
 
„Zdecydowaliśmy się na zwołanie kapituły i podjęcie tych tematów, aby przywrócić św. Maksymilianowi należną mu rolę” – podkreślił. o. Paulin Sotowski. Franciszkanin przyznał, że powodem zaniedbania dziedzictwa kolbiańskiego była „modna również dziś poprawność polityczna i kulturalna”. Wielu franciszkanów wstydziło się o. Maksymiliana. Zarzucano mu prymitywność, a on był świadomy tej prymitywności, gdyż zależało mu dotarciu do każdego człowieka, także tego z najniższych warstw społecznych – uzasadnił o. Sotowski. „Do tego dochodzi poprawność ekumeniczna – kult Maksymiliana do Matki Bożej jest nie do przyjęcia np. dla protestantów” – dodał franciszkanin. O. Sotowski wyraził nadzieję, że kapituła przywróci świadomość wartości spuścizny o. Kolbego. „Należy głosić jego dziedzictwo szerzej i odważniej, aby rzeczywiście odrodziła się nowa ewangelizacja. Tego oczekujemy po spotkaniu w Niepokalanowie” – podkreślił kapłan.
 
W Kapitule duchowej uczestniczyło 98 ojców i braci franciszkanów przybyłych z klasztorów w Polsce i poza jej granicami. Pierwsza edycja kapituły odbyła się na przełomie lutego i marca br., zaś kolejna, trzecia i ostatnia, edycja zaplanowana jest w dniach od 27 czerwca do 2 lipca w Niepokalanowie.
 
o. Marek Wódka OFMConv,
rzecznik Roku Kolbiańskiego
 

Foto: M. Wojtak OFMConv/Archiwum Radia Niepokalanów

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda