Home WiadomościArchiwum Pallotyni: IX Europejskie Spotkanie Kontynentalne Przełożonych Wyższych

Pallotyni: IX Europejskie Spotkanie Kontynentalne Przełożonych Wyższych

Redakcja
„Tam, gdzie istnieje wspólna wizja, tam realizowana jest wspólna misja” – obrady wyższych przełożonych i delegatów wspólnot pallotyńskich z Europy we Freisingu (Niemcy).
Freising. 27 maja 2011. Przełożony generalny pallotynów, ks. Jacob Nampudakam, oraz dwaj inni członkowie Zarządu Generalnego odwiedzili w tym tygodniu Dom Pallotyński we Freising. Powodem wizyty były pięciodniowe obrady (23-27 maja 2011 r.) 15 przełożonych wyższych i delegatów wspólnot pallotyńskich z całej Europy.

 
Tematem centralnym IX Europejskiego Spotkania Kontynentalnego, któremu przewodniczy ks. Hans Peter Becker z Friedbergu (Bayern) jako prezydent, były: wnioski ostatniego Zgromadzenia Plenarnego, wkład palotynów w Nową Ewangelizację Europy oraz  współpraca pomiędzy europejskimi wspólnotami pallotyńskimi i Afryką. Spotkanie było również okazją do wzajemnego poznania i wymiany doświadczeń.

„Ożywić wiarę i rozpalić na nowo miłość"- te treści stanowiły myśl przewodnią ostatniego Zgromadzenia Plenarnego, które odbyło się jesienią 2010 roku w Ariccia, z udziałem przedstawicieli całego świata pallotyńskiego, który, jak wynikało z doświadczeń uczestników, notuje stały wzrost liczebny.

Jeśli jednak przenieść to doświadczenie na grunt europejski, dane statystyczne mówią co innego. Wyraziło się to w raportach z prowincji, regionów i delegatur europejskich.

Dlatego Rektor Generalny ks. Nampudakam zachęcił obecnych współbraci do intensyfikacji współpracy: „Ponieważ jeśli mamy wspólną wizję Europy, wtedy mamy też wspólną misję", mówił gość z Rzymu.

Prowincjał prowincji warszawskiej, ks. Józef Lasak podkreślił wolę współpracy podkreślając, iż z uwagi na chrześcijańskie korzenie Europy i na aktualną sytuację Kościoła na kontynencie europejskim nie ma innej możliwości, jak kroczyć wspólną drogą.

I tak uczestnicy spotkania sformułowali tezy i propozycje, które mają zapoczątkować i przyspieszyć ten proces.

Inspiracją do przemyśleń i refleksji okazał się dla wyższych przełożonych wykład: „Pełnomocnictwo – misja – obietnica. Ewangelizować współczesną Europę", prelegentki i teolog, Kathariny Karl z Monachium.

Sformułowała ona przy tym tezę, w której uwzględniła aktualną sytuację, przede wszystkim Kościoła w Europie Zachodniej – ale też pallotynów.

„Łączenie i przenikanie się charyzmatów stanowi specyfikę wspólnoty pallotyńskiej, a zarazem szansę na owocną ewangelizację" mówiła Karl. Istnieje przy tym potrzeba „kreatywności i otwarcia na zewnątrz".

Następny kamień milowy na tej drodze został już położony. Kolejne Kontynentalne Spotkanie Pallotynów zaplanowano na 2013 r. w Rzymie, czyli przed zbliżającym się 50 jubileuszem kanonizacji Wincentego Pallottiego.

Nicolas Schnall
(Referent prasowy Prowincji NSJ)

Za: www.pallotyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda