Order Odrodzenia Polski dla ks. Marka Rybińskiego

Prezydent Polski Bronisław Komorowski nadał pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski zamordowanemu w Tunezji ks. Markowi Rybińskiemu. W Warszawie trwają przygotowania do przyjęcia ciała śp. salezjanina misjonarza.

 
23 lutego prasa polska poinformowała o decyzji Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego o nadaniu ks. Markowi Rybińskiemu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. To pośmiertne odznaczenie zostało nadane " za wybitne zasługi w kształtowaniu postaw moralnych dzieci i młodzieży, za dawanie świadectwa miłości do człowieka oraz osiągnięcia w pracy misyjnej".

Order Odrodzenia Polski (Polonia Restituta) to jedno z najważniejszych odznaczeń w Polsce. Jest przyznawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Zostało ustanowione ustawą z 4 lutego 1921 r. i może być nadawane zarówno osobom cywilnym, jak i wojskowym, również cudzoziemcom.

Salezjanie z Polski i rodzina ks. Rybińskiego oczekują na przybycie ciała. W środę, 2 marca, zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pogrzebowa w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie. Ciało ks. Marka spocznie w grobowcu wspólnoty salezjańskiej na Cmentarzu Bródnowskim.

ANS – Warszawa

Za: www.infoans.org