Padwa: ponad 200 tysięcy pielgrzymów uczciło relikwie św. Antoniego

100225f.png 20 lutego br. zakończy się nadzwyczajne wystawienie ciała św. Antoniego z okazji przeniesienia do odnowionego grobowca.
Wikariusz generalny Zakonu Franciszkanów o. Jerzy Norel będzie przewodniczył Mszy św. o godz. 19.00. Mszę św. o godz. 17.00 odprawi regens Penitencjarii Apostolskiej bp Gianfranco Girotti. O godz. 21.00, w obecności licznie zgromadzonych współbraci przybyłych do Padwy z różnych prowincji, relikwie zostaną ponownie złożone w szesnastowiecznym grobowcu – arce ozdobionej marmurowymi płaskorzeźbami, którym przywrócono pierwotny blask.

Ciało św. Antoniego zostało wystawione dla wiernych w ubiegły poniedziałek, 15 lutego, w liturgiczne wspomnienie przeniesienia relikwii Świętego. Bracia z bazyliki padewskiej, z pomocą setki wolontariuszy oraz przy dyskretnym i wrażliwym wsparciu sił porządkowych i administracji miejskiej, przyjęli w ciągu tego tygodnia tysiące pielgrzymów. Tylko w dniu 19 lutego, wiernych, którzy przeszli przed trumną z ciałem św. Antoniego było 25 tysięcy. Ogółem w tych dniach bazylikę odwiedziło ponad 200 tysięcy ludzi.

Milczenie, skupienie wiernych, którzy, aby dostać się do kaplicy wystawienia relikwii, musieli niekiedy w ulewnym deszczu wyczekiwać w kolejce ponad dwie godziny, robiło ogromne wrażenie nie tylko na zakonnikach, ale i na obserwatorach prasowych. Niezwykle mocne doświadczenie wiary ludu, prostych ludzi, którym od ośmiu wieków posługują z oddaniem współbracia św. Antoniego, franciszkanie, którym Święty powierzył swoich czcicieli.

Ilość i jakość spowiedzi sakramentalnych wysłuchanych przez współbraci spowiedników, wspomaganych w posłudze przez wielu braci przybyłych w tym celu, pokazuje, że pielgrzymi przybywający tu ze wszystkich stron świata zrozumieli doskonale orędzie nawrócenia i odnowy wewnętrznej głoszone i praktykowane przez św. Antoniego.

Katecheza Ojca Świętego w środę 10 lutego, w całości poświecona Doktorowi Ewangelicznemu, z pewnością zwróciła uwagę wiernych i prasy na fakt wystawienia ciała Świętego, a braciom dostarczyła autorytatywnego tekstu do osobistej medytacji w tych dniach i do przepowiadania ludowi Bożemu, który wypełniał bazylikę.

Specjalnie na tę okazję bracia z „Messaggero di Sant’Antonio”, w ścisłej współpracy z zakonnikami z bazyliki Świętego otworzyli specjalną stronę internetową w języku włoskim i angielskim, która zawiera informacje, zdjęcia i nagrania wideo dotyczące tych niezapomnianych i pełnych treści dni.


Kamera internetowa, dzień i noc pozwala obserwować urnę z ciałem św. Antoniego tym, którzy nie mogli tu dotrzeć osobiście.
 
Inne wideo-reportaże są dostępne na oficjalnej stronie prowincji padewskiej.