Home WiadomościArchiwum Ponad 100 godzin w powietrzu

Ponad 100 godzin w powietrzu

Redakcja
Kapelan Lotników Polskich o. Dominik Orczykowski OFMCap obchodził 2 maja br. jubileusz 50-lecia swego związku z lotnictwem i lotnikami.
50 lat temu, a dokładnie 5 kwietnia 1961r., o. Dominik Orczykowski po raz pierwszy wzbił się w powietrze. Wydarzenie to miało miejsce w Krośnie, w Aeroklubie Podkarpackim. Ten pierwszy lot zdecydował o jego dalszym życiu. Jak to się popularnie mówi, „połknął lotniczego bakcyla”.

 
Choć sam nigdy nie pilotował samolotu czy szybowca, to wykorzystywał każdą okazję, by „się przelecieć". Tym sposobem ma za sobą bardzo dużą ilość lotów- ponad 100 godzin spędzonych w powietrzu. Wiele z nich wykonywał na krośnieńskim lotnisku z pilotami Aeroklubu Podkarpackiego, między innymi z: H. Selwą, A. Rzewuskim, J. Kusibą, Z. Rogowskim, J. Mendyką, Z. Kwiatkiem, J. Gałuszką, Z. Szubrą oraz S. Przybyłą, W. Wójcickim, K. Ginalskim, J. Samkiem i A. Wnękiem. Wielu z nich już nie żyje. Minęło  przecież pięćdziesiąt lat…

O. Dominik Orczykowski tak mocno związał się z lotnictwem, że postanowił zostać duszpasterzem lotników polskich. Od ponad trzydziestu lat co roku, 10 grudnia w kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie, w Święto Matki Boskiej Loretańskiej – patronki lotników, odprawia Mszę Świętą w intencji lotników polskich, zarówno żyjących, jak i tych, którzy odeszli na „wieczną wartę".

Jubileusz wspaniale wplótł się w rozgrywane na krośnieńskim lotnisku XII Górskie Zawody Balonowe, w związku z czym miał dużo większy wydźwięk, ponieważ mogło w nim uczestniczyć wielu lotników nie tylko z Krosna, ale i z całej Polski.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kościele o.o. Kapucynów, którą odprawił sam Jubilat. Po Mszy św. w Sali Tradycji i Historii Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa odbyło się spotkanie o. Dominika z lotnikami. Jubilat długo wspominał swoją przeszłość i związki z lotnictwem.

Prezes KKSL – R. Nowak, w imieniu wszystkich zebranych lotników, wręczył Jubilatowi okolicznościową „laurkę", pogratulował jubileuszu i złożył życzenia długich lat życia w dobrym zdrowiu i wśród „braci lotniczej".
Następnie pod II hangarem o. Dominik poświęcił prywatne samoloty członków Aeroklubu, a w podziękowaniu Józef Źrebiec wykonał lot z Jubilatem na samolocie AT-4.

Na cześć Jubilata, tuż nad jego głową, przeleciały w szyku zwartym samoloty pilotowane przez Józefa Wojtowicza, Ryszarda Rogosza – byłych kapitanów PLL „LOT" oraz Tadeusza Lewandowskiego z Adamem Rządcą – pilotów Aeroklubu Podkarpackiego.

Na zakończenie, specjalnie dla Jubilata, uruchomiono poczciwego CSS-13, by o. Dominik mógł przeżyć jeszcze raz to, czego doświadczył pięćdziesiąt lat temu.

Więcej (zdjęcia) na: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda