Home WiadomościArchiwum Św. Maksymilian – szaleniec Niepokalanej

Św. Maksymilian – szaleniec Niepokalanej

Redakcja
W miniony piątek 20 maja uczeni z Lublina, Warszawy i Katowic przybliżyli młodzieży z powiatu oświęcimskiego postać św. Maksymiliana Kolbego. XXX Sesja kolbiańska została zorganizowana w budynku Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rotm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, przylegającym do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie 70 lat temu poniósł śmierć męczeńską o. Kolbe.

 
O. prof. dr hab. Leon Dyczewski OFMConv z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przedstawił św. Maksymiliana jako szaleńca Miłości. O. prof. dr hab. Grzegorz Bartosik OFMConv, z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ukazał świętego franciszkanina jako szaleńca Niepokalanej. A dr Marek Rembierz z Uniwersytetu Śląskiego dał dowody na to, że męczennik Auschwitz był szaleńcem człowieka.

Doktor Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ dopatruje się szaleństwa u św. Maksymiliana w męczeństwie za człowieka. "To nie był moment szaleństwa jako nieokiełznania umysłowego, ale był to moment, w którym moc charakteru św. Maksymiliana Kolbego ukazała się z całą wyrazistością i konsekwencją" – tłumaczył.

"Umiał tak ukształtować swój charakter, że odkrył w pewnym momencie powinność służenia drugiemu człowiekowi, nawet za cenę przekroczenia własnego życia. Ale do tego trzeba dorosnąć" – dodał Rembierz.

Edward Szpoczek, inicjator, pomysłodawca sesji i autor książki "Drogi miłości" uważał, że o. Kolbe był radosnym szaleńcem, który potrzebny jest dzisiejszemu człowiekowi.

Henryka Szupiluk, przewodnicząca Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Oświęcimiu ujawniła, że cykl wykładów pomyślany jako tryptyk o św. Maksymilianie (Szaleńcu miłości, Niepokalanej i człowieka), miał pokazać szaleństwo ojca Maksymiliana jako coś, co pasuje i do dzisiejszych czasów.

"Być szaleńcem tych trzech wartości, to nic złego. To jest rzecz piękna, wręcz nowoczesna. Być otwartym na wszystko, co nas otacza. Wybrać sobie jakąś pasję i ją realizować z taką mocą, jaką swoje posłannictwo, powołanie realizował o. Kolbe" – przekonywała.

Po referatach uczestnicy sesji naukowej obejrzeli "Męka św. Maksymiliana Marii Kolbego" na podstawie dramatu prof. Kazimierza Brauna "Maximilianus" w wykonaniu grupy teatralnej "Verbum" Zespołu Szkół nr 1 w Oświęcimiu.

Przed sesją delegacja młodzieży wraz z organizatorami modlili się przy ścianie śmierci za ofiary II wojny światowej i złożyła kwiaty w celi śmierci św. Maksymiliana.

Organizatorami sesji byli: Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Urząd Miasta Oświęcim i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu im. rotm. W. Pileckiego.

Pierwsza sesja odbyła się w roku kanonizacji św. Maksymiliana (1982 r. – przyp. red.). Sesje mają na celu uczczenie o. Kolbego oraz przypomnienie jego duchowości, działalności wydawniczej, misyjnej, zakonnej. Mają pomagać w uczeniu się budowania cywilizacji miłości. Kiedy w połowie lat 90. minionego stulecia powstało Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia, pojawiła się myśl, aby te sesje ukierunkowane były na młodzież ze względu na swój charakter edukacyjny i formacyjny.

jms

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda