Home WiadomościArchiwum Portal Liturgia.pl o współczesnych demonach

Portal Liturgia.pl o współczesnych demonach

Redakcja
„Demony współczesności” to cykl 7 filmów przygotowanych przez portal Liturgia.pl na ostatnie dni Wielkiego Postu. O acedii, cynizmie, krytykanctwie, niestałości, narcyzmie i innych rozmawiać będą studenci z DA „Beczka” oraz Bernard Sawicki OSB, Paweł Kozacki OP, ks. Grzegorz Ryś, Janusz Pyda OP.

 
Pierwszy film z serii „Demony współczesności" poświęcony został demonowi południa: acedii. Opat benedyktynów tynieckich o. Bernard Sawicki lokuje przyczyny tej słabości m.in. w zmęczeniu i w naszej własnej wyobraźni. Szkicuje również portret człowieka, który uległ poczuciu beznadziei.
W każdym odcinku cyklu wstępem do rozważań o kolejnych bestiach jest rozmowa studentów DA Beczka poświęcona naturze współczesnych demonów.

Wychodząc na pustynię i trwając w poście, wchodzimy w sytuację egzystencjalną. W osamotnieniu, ciszy lub chaosie wyostrzają się kontury świata, czujność rozumu i czułość duszy. Na pustyni jesteś sam i nie sam. Jesteś Ty, są demony. Jest Bóg.

Przez symboliczne 40 dni pustynia jest nieustającym wyzwaniem: „Prostujcie ścieżki dla Niego". Konfrontacja z tymi słowami, prędzej czy później, rodzi świadomość, że o „proste ścieżki" walczymy z demonami, których przewrotnej „inteligencji" człowiek sam nie potrafi zdemaskować. Ich przewrotność wyraża się w odmiennych obliczach i metamorfozach, w umiejętności dostosowywania się do potrzeb czasów.

Kolejne odcinki „Demonów współczesności" oglądać można na portalu Liturgia.pl

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda