Home WiadomościArchiwum Przemyśl: Franciszkanin wśród leśników

Przemyśl: Franciszkanin wśród leśników

Redakcja
W Przemyślu odbyło się wyjazdowe, plenarne posiedzenie Państwowej Rady Ochrony Przyrody (14-17 września). Dotyczyło projektowanego od 18 lat Turnickiego Parku Narodowego w polskich Karpatach Wschodnich. Byłby to jedyny w Polsce park pogórza.

 
Podczas sesji rozmawiano o zagadnieniach przyrodniczych, kulturowo-społecznych i gospodarczych. Szczegółowo m.in. o blaskach i cieniach ochrony przyrody w Polsce, o roli organizacji pozarządowych w ochronie przyrody, o roli samorządów w ochronie walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych regionu, o gospodarce w ekosystemach leśnych, o możliwości wykorzystania parku narodowego dla regionalnego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz o szacie roślinnej, walorach krajobrazowych, cennych obiektach geologicznych, ornitofaunie i ichtiofaunie Pogórza Przemyskiego.

Referaty wygłosili naukowcy z Uniwersytetów: Łódzkiego, Rzeszowskiego, Katolickiego w Lublinie, Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz przedstawiciele Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Klubu Przyrodników, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Swoje wystąpienia mieli ponadto delegaci: Ministerstwa Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na posiedzenie Rady został zaproszony także franciszkanin o. Paweł Solecki. Zakonnik wygłosił referat na temat Kalwarii Pacławskiej jako przykładu wartości kulturowych regionu (Franciszkanie prowadzą tam Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej – przyp. red.).
 
Uczestnicy plenarnego posiedzenia nie tylko słuchali referatów. Również odwiedzili najważniejsze miejsca Pogórza Przemyskiego i zapoznali się z ich historią i walorami. Byli w Dolinie Niemieckiej, Arłamowie, Makowej, Jamnie Dolnej i Górnej, Trójcy, Posadzie Rybotyckiej, Rybotyczach, na Suchym Obyczu i w Kalwarii Pacławskiej.

Gwardian klasztoru i proboszcz parafii o. Jarosław Karaś pokazał gościom barokowy zespół kościelno-klasztorny, zabytkową zabudowę wsi i pomnikowe drzewa. Udostępnił też punkt widokowy na Pogórze Przemyskie i dolinę Wiaru.

jms

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda