Home WiadomościArchiwum Reportaż telewizyjny o kulcie i obrazie Smętnej Dobrodziejki Krakowa

Reportaż telewizyjny o kulcie i obrazie Smętnej Dobrodziejki Krakowa

Redakcja

TVP Kraków wyemituje reportaż o kulcie Smętnej Dobrodziejki Krakowa, zrealizowany w setną rocznicę koronacji obrazu. Premiera w piątek 7 listopada o godz. 19.25, powtórka w sobotę 8 listopada o godz. 8.00.

W materiale przygotowanym przez red. Joannę Adamik zobaczymy migawki z uroczystości jubileuszowych, które odbyły się 20 września. Usłyszymy fragmenty homilii, wygłoszonej w tym dniu przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Józefa Michalika.

W programie znajdą się liczne wypowiedzi kustoszy sanktuarium – ojców franciszkanów. Dowiemy się o historii obrazu i jego koronacji, o cudach i łaskach doznanych przez czcicieli Maryi oraz o znaczeniu Matki Bożej w życiu zakonników. Wypowiadać się będą ponadto przedstawicielki Arcybractwa Matki Bożej Bolesnej.

Obraz Matki Bożej Bolesnej to późnogotycki obraz z pierwszej połowy XV wieku (ok. 1440), namalowany na desce. Wielu historyków przypisuje jego autorstwo Mistrzowi Jerzemu, znanemu z innych dzieł, m. in. na Wawelu, lub komuś z jego szkoły.

Artysta po mistrzowsku przedstawił w rysach twarzy i całej postaci zastygłą boleść i smutek. Zaczerwienione i przepełnione łzami oczy, układ ust, załamane ręce, a także strój: suknia koloru brunatnego, niebieski płaszcz i okolona białą chustą twarz – wszystkie te elementy podkreślają boleść Matki patrzącej na cierpiącego Syna. Dodatkowo Jej boleść symbolizuje miecz przeszywający serce. Tło obrazu ma złoty deseń (nieco ginie na nim ów miecz), na którym czterej aniołowie trzymają narzędzia Męki Pańskiej.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda