Rocznica polskich męczenników z Peru

Dziś rocznica śmierci dwóch polskich franciszkanów, którzy 17 lat temu zostali zabici przez terrorystów ze Świetlistego Szlaku w Pariacoto w Peru. W najbliższą niedzielę 10 sierpnia w rodzinnych stronach o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka odbędą się uroczystości upamiętniające ich życie i działalność misyjną.

O godz. 10.00 w Zawadzie k. Tarnowa i o godz. 17.00 w Rychwałdzie k. Żywca prowincjał franciszkanów o. Jarosław Zachariasz odprawi msze święte o ich beatyfikacje. Udział we mszy zapowiedzieli rodzeństwo, krewni, koledzy i koleżanki z klasy oraz przyjaciele męczenników.

Wierni modlić się będą także przy tablicach pamiątkowych przy kościele i na cmentarzu.

W Rychwałdzie pod zdjęciem Sługi Bożego znajduje się gródka ziemi zbroczonej krwią, którą z dalekiego Peru kilka lat temu przywiozła matka o. Michała.

O. Zbigniew i o. Michał do Peru wyjechali pod koniec lat 80. Stali u początków misji franciszkanów w tym kraju. Jesienią 1991 r. mieli przyjechać do Polski na trzymiesięczny urlop. Nie zdążyli. 9 sierpnia do andyjskiej wioski położonej 1200 m n.p.m. wkroczyli terroryści, którzy uprowadzili ich z klasztoru i poza miastem zastrzelili.

Zabójcy nie pozostawili złudzeń, dlaczego dopuścili się tego czynu. Ich zdaniem ojcowie głosili opium dla ludu (ewangelizacja) i prowadzili działalność usypiającą świadomość rewolucyjną Indian (pomoc charytatywna).

Obecnie w Watykanie toczy się proces beatyfikacyjny polskich męczenników. W 2002 r. zakończył się on na szczeblu diecezjalnym.

jms