Home WiadomościArchiwum Rok św. Maksymiliana w Oświęcimiu

Rok św. Maksymiliana w Oświęcimiu

Redakcja
Rok 2011 będzie obchodzony w Oświęcimiu jako rok św. Maksymiliana Marii Kolbego. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta poprzedniej kadencji. Wnioskowali o to m.in. franciszkanie z Harmęż oraz organizacje i stowarzyszenia związane z kultywowaniem pamięci o św. Maksymilianie.

 
14 sierpnia 2011 roku przypada 70. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana w bunkrze głodowym KL Auschwitz. Ofiara św. Maksymiliana, którą złożył jako kapłan jest znakiem heroicznej wiary i gotowości do oddania życia za drugiego człowieka. Jest także znakiem franciszkańskiej miłości, którą przekazał swoim czynem więźniom KL Auschwitz, którzy w tamtym strasznym czasie i miejscu tracili wiarę.

Przez swój heroiczny czyn stał się nie tylko patronem naszych trudnych czasów, ale i symbolem osobistego bohaterstwa ludzi wszystkich wyznań i narodów – ratujących ludzkie życie. Od pamiętnego dnia 14 sierpnia 1941 roku osoba Ojca Maksymiliana stała się nierozerwalnie związana z historią piekła KL Auschwitz i wskazuje na przyszłość drogę do pokoju.

Także uchwałą Senatu RP rok 2011 został uchwalony Rokiem św. Maksymiliana. "Senat Rzeczypospolitej Polskiej czyni to dla uczczenia życia i moralnej postawy tego wybitnego Polaka i kapłana" – napisali senatorowie.

"Jego myśl społeczna i ofiara mają szczególne znaczenie dla wciąż odradzającego się społeczeństwa obywatelskiego Rzeczypospolitej" – można przeczytać w uzasadnieniu.

Miasto Oświęcim od kilku lata należy do Związku Gmin związanych z życiem św. Maksymiliana. Inicjatorem założenia związku była Zduńska Wola, miasto w którym urodził się św. Maksymilian Kolbe. Związek tworzą też Pabianice, kolejne miejsce jego pobytu i Teresin miejscowość w pobliżu, której Ojciec Maksymilian założył klasztor-wydawnictwo Niepokalanów. Siedzibą Związku jest Zduńska Wola.

Marek Tarnowski, Oświęcim

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda