Home WiadomościArchiwum Rosja: Kościół dziękuje franciszkanom

Rosja: Kościół dziękuje franciszkanom

Redakcja

Przeżywane w tym roku 800-lecie powstania reguły zakonu oraz 15-lecie działalności wydawnictwa były okazją do wyrażenia przez władze Kościoła w Rosji podziękowań franciszkanom oraz do złożenia życzeń dalszej, owocnej pracy.

Główne uroczystości jubileuszowe i rocznicowe odbyły się 12 lutego br. w Moskwie, w centrum kulturalnym „Pokrowskije worota”, gospodarzami i jednocześnie beneficjentami byli franciszkanie z Rosji (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych). Złożyły się na nie laudacje i podziękowania, konferencja z udziałem mediów, prezentacja najnowszych publikacji wydawnictwa oraz koncert muzyki klasycznej.

Jednym z uczestników uroczystości był ordynariusz archidiecezji Matki Bożej w Moskwie abp Paolo Pezzi. Wyraził szczery podziw i uznanie wobec pracy franciszkanów, którzy – jego zdaniem – cieszą się ogromnym szacunkiem nie tylko w Moskwie, ale również w całej archidiecezji.

Podkreślił, że w krótkim czasie wydawnictwo prowadzone przez zakonników uczyniło „nieprawdopodobnie dużo”. Wskazał na główną publikację, jaką jest nowatorskie, wręcz epokowe dzieło – czterotomowa „Encyklopedia katolicka” w języku rosyjskim.

Listy gratulacyjne wystosowali nuncjusz apostolski w Rosji abp Antonio Mennini oraz z Rzymu generał zakonu o. Marco Tasca OFMConv i o. Jerzy Norel OFMConv, wikariusz generalny i asystent ds. zakonu w Europie wschodniej. Autorzy listów do życzeń dołączyli gratulacje z powodu działalności wydawnictwa, które ma duży wpływ na szerzenie wśród mieszkańców Rosji nie tylko Ewangelii i charyzmatu franciszkańskiego, ale także kultury i nauki.

Przełożony kustodii o. Nikolai Dubinin OFMConv przedstawił krótką historię pracy zakonników w Rosji, podkreślając, że inicjatorem odrodzenia się zakonu i powstania wydawnictwa był w 1993 roku polski franciszkanin o. Grzegorz Cioroch OFMConv (1962-2004).

Historię wydawnictwa przedstawił o. Dariusz Harasimowicz OFMConv. Przypomniał, że na początku napotykano na ogromne przeszkody i trudności. Głos zabierali także naukowcy – Igor Baranow (redaktor naczelny wydawnictwa), Witalij Zadwornyj (główny redaktor encyklopedii), Olga Karpowa (tłumaczka i redaktorka), Мarina Afanasjewa (redaktorka literacka) i Piotr Sacharow (tłumacz i filolog).

Zaprezentowano najnowsze publikacje wydawnictwa: poprawione i uzupełnione „Pisma” św. Franciszka z Asyżu oraz drugie wydanie bestselleru „Legendy i mity Moskwy”. Wydawnictwo opublikowało łącznie ok. 150 książek z teologii, liturgii, duchowości, historii i sztuki.

Franciszkanie pracowali na terenach Rosji już w XIII wieku. W czasach komunistycznej dyktatury w XX wieku zakon, podobnie jak cały Kościół, był systematycznie i planowo niszczony. Odradzanie zakonu datuje się od 1993 roku. W 2001 roku powstała generalna kustodia rosyjska św. Franciszka z Asyżu.

Obecnie 25 franciszkanów pracuje w sześciu miastach Rosji: Astrachaniu, Czerniachowsku, Eliście, Kałudze, Moskwie i Sankt Petersburgu. Zakonnicy pochodzą z Rosji, Polski oraz z byłych republik radzieckich.

red.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda