Home WiadomościArchiwum Rzym: Nowy biskup w Ekwadorze

Rzym: Nowy biskup w Ekwadorze

Redakcja
O. Walter Jehová Heras Segarra OFM został mianowany biskupem pomocniczym diecezji Zamora w Ekwadorze (Ameryka Południowa). Nominacji dokonał 25 marca br. papież Benedykt XVI – informuje biuro prasowe Zakonu Braci Mniejszych.

O. Walter Jehová Heras Segarra (na zdjęciu / fot. OFM) należy do prowincji św. Franciszka z Quito, w Ekwadorze. Urodził się 4 kwietnia 1964 r. w Bulan, w Ekwadorze (region Azuay, archidieczja Cuenca). Po ukończeniu szkoły podstawowej kształcił się w niższym seminarium franciszkańskim.

W 1983 r. wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Pierwsze śluby zakonne złożył 25 sierpnia 1984 r. Rozpoczął studia filozoficzne, psychologiczne i pedagogiczne na Salesian Polytechnic University. Uczył w szkole średniej oraz studiował teologię na Catholic Pontifical University w Quito. 22 września 1990 r,. złożył śluby wieczyste, 15 sierpnia 1992 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Był wicemagistrem junioratu, wicerektorem i wykładowcą w "Colegio San Andres" w Quito, sekretarzem prowincjała. W latach 1994-1997 studiował duchowość franciszkańską na Papieskim Uniwersytecie "Antonianum" w Rzymie. Był magistrem junioratu i odpowiedzialnym za animację powołaniową. Pełnił obowiązki ekonoma, wykładowcy, sekretarza i wicedziekana Franciszkańskiego Fakultetu Filozoficznego i Teologicznego "Cardenal Bernardino Echeverria" w Quito.

W latach 2000-2003 był wikariuszem swojej prowincji zakonnej, w latach 2003-2006 przewodniczącym Boliwijskiej Konferencji Franciszkańskiej. Od 2003 r. pełnił urząd prowincjała, w 2005 r. został wiceprzewodniczącym Ekwadorskiej Konferencji Zakonnej.

25 marca br. papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym w diecezji Zamora oraz biskupem tytularnym Vazari. Sakrę biskupią przyjmie 13 maja.

W tym samym dniu Ojciec Święty przyjął rezygnację bp. Adalberto Rosata OFM z urzędu ordynariusza w prałaturze Aiquile w Boliwii (zgodnie z kanonem 401 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, po ukończeniu 75 roku życia). Stanowisko przejął po nim bp Jorge Herbas Balderrama OFM, również z Zakonu Braci Mniejszych, który był biskupem pomocniczym w tej prałaturze.

BP OFM / wp

Więcej na stronie www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda