Home WiadomościArchiwum Światowe Dni Młodzieży w diecezjach

Światowe Dni Młodzieży w diecezjach

Redakcja
W Niedzielę Palmową, 5 kwietnia, po raz 24. obchodzone będą Światowe Dni Młodzieży, tym razem w wymiarze diecezjalnym (spotkania światowe organizowane są co 2-3 lata). 

Obchody lokalne będą nawiązywać do postaci Jana Pawła II, inicjatora Światowych Dni Młodych, 25. rocznicy Krzyża ŚDM i Pawła Apostoła jako świadka nadziei. Papież spotkał się z młodymi świata w Sydney w lipcu zeszłego roku. Kolejne międzynarodowe spotkanie odbędzie się w Madrycie w roku 2011. Jako temat będzie miało słowa apostoła Pawła „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” (por. Kol 2,7). Przygotowaniem do tego spotkania są Światowe Dni Młodzieży w diecezjach, podejmujące w roku 2009 refleksję nad wyznaniem św. Pawła: „Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym”, a w roku 2010 nad pytaniem bogatego młodzieńca skierowanym do Jezusa: „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”.

W tegorocznym orędziu do młodych Benedykt XVI zauważa, że „kryzys nadziei uderza najłatwiej w młode pokolenia, które w kontekstach społeczno-kulturalnych pozbawionych pewności, wartości i trwałych punktów odniesienia, znajdują się wobec trudności, które wydają się przewyższać ich siły”. Źródłem nadziei jest Bóg. „Tak jak pewnego dnia Jezus spotkał młodego Pawła, tak pragnie również spotkać każdego z was, drodzy młodzi. Tak, zanim to spotkanie zacznie być naszym pragnieniem, już jest żywym pragnieniem Chrystusa” – pisze papież, nawiązując do obchodzonego w Kościele Roku św. Pawła w 2000-lecie jego urodzin. Benedykt XVI zachęca młodych do lektury Pisma Świętego i modlitwy. „Uczyńcie dla modlitwy miejsce w waszym życiu! Dobrze jest modlić się samemu; jeszcze piękniej i pożyteczniej jest modlić się razem” – pisze papież.

Okazją do wspólnej modlitwy młodych będą diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży. „Zapraszam was – Droga Młodzieży – do Kościoła Jubileuszowego pw. św. Pawła na Osiedlu Polskich Skrzydeł na świętowanie XXIV Światowego Dnia Młodych. Pragniemy idąc za Apostołem Narodów złożyć w Bogu naszą nadzieję” – napisał w liście do młodzieży biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. Także inni hierarchowie zaprosili młodych na diecezjalne spotkania.

W tym roku Niedziela Palmowa, kiedy świętowany jest Dzień Młodych, przypada blisko rocznicy śmierci Jana Pawła II, stąd w sposób szczególny akcentowane jest przywiązanie Papieża Polaka do młodych. Biskup bydgoski Jan Tyrawa podkreśla, że Światowe Dni Młodzieży są wyjątkowym dziedzictwem papieża Jana Pawła II. Świętując je w wymiarze diecezjalnym 4 kwietnia o godz. 19.00 ulicami Bydgoszczy przejdzie Droga Krzyżowa (z katedry do kościoła Świętej Trójcy). W Lublinie obchody 4. rocznicy śmierci Jana Pawła II i Światowego Dnia Młodzieży zostaną połączone wspólnym hasłem „W stronę nadziei”. „Nadziei, której uczył Papież-Polak od początku pontyfikatu i której nauczycielami możemy być dziś my, którzy słuchaliśmy jego przesłania. Z przesłaniem nadziei i solidarności z tymi, którym jej brak, chcemy w te dni wyjść na ulice miasta” – piszą organizatorzy, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży.

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź przypomina z kolei, że dwadzieścia pięć lat temu Jan Paweł II przekazał młodzieży świata Krzyż Jubileuszu Odkupienia. Od tego czasu stał się on znakiem ustanowionych przez papieża Światowych Dni Młodzieży.

Przypomnijmy, że 25 kwietnia dotrze do Polski Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, które są znakami towarzyszącymi młodzieży w ich pielgrzymce wiary po całym świecie. Przekazanie Krzyża delegacji polskiej młodzieży nastąpi w Rzymie w dniu 22 kwietnia podczas audiencji generalnej. Następnie przez trzy dni delegacja polska uczestniczyć będzie we wspólnej modlitwie przy tych znakach razem z młodzieżą włoską. Za kolejne stacje pielgrzymki Krzyża po naszej ojczyźnie odpowiadają diecezjalni duszpasterze młodzieży oraz duszpasterze akademiccy włączeni do programu pielgrzymki. Krzyż razem z Ikoną pielgrzymować będą po Polsce od 25 kwietnia do 29 czerwca.

Biuro Prasowe KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda