Home WiadomościArchiwum Salwator 1/2009: ciało darem Stwórcy

Salwator 1/2009: ciało darem Stwórcy

Redakcja

Ukazał się pierwszy numer dwumiesięcznika „Salwatora” w 2009 roku. Publikowane w nim teksty nawiązują do hasła roku duszpasterskiego w Polsce „Otoczmy troską życie” oraz podejmują tematykę związaną z postrzeganiem ciała ludzkiego i troską o nie; nie brak również akcentów salwatoriańskich.

Dla św. Franciszka z Asyżu ciało to braciszek osiołek… Bóg nim [ciałem] nie gardzi, On je stworzył i stworzył je miłości… Bóg wypowiedział największe „Tak” dla ludzkiego ciała, wtedy gdy Syn Boży stał się człowiekiem… Dla chrześcijanina ciało to nie worek, który trzeba będzie kiedyś zrzucić, ale świątynia Ducha… chrześcijańska pochwała ciała nie jest jakimś kultem doczesności, a pokłonem złożonym Stworzycielowi i Zbawcy… – to tylko niektóre wybrane cytaty z artykułu ks. Dariusza Zielonki SDS zatytułowanego „Kilka myśli o kochanym, zbawionym i uwielbionym ludzkim ciele”.

Michał Knakiewicz, lekarz medycyny, absolwent Wydziału Lekarskiego AM we Wrocławiu, w tekście „Psychika a idealne proporcje” odpowiada na pytania ks. Michała Pastuszki SDS związane z chirurgią plastyczną i kosmetyczną. Rozmawiają oni o jakości życia, na temat troski o ciało i kultu piękna, o pragnieniu czucia się dobrze w swoim ciele i kompleksach stojących u podstaw starań o operacyjną poprawę wyglądu, ale również o powikłaniach i problemach psychicznych, których źródłem operacje plastyczne.

„Przerażający, ale rzeczywisty fragment tej wielkiej aglomeracji, jaką jest stolica Filipin, Manila” – pisze ks. Artur Chrzanowski SDS, podejmujący posługę w ramach salwatoriańskiej Fundacji Azji Wschodniej, dzieląc się obserwacjami i wrażeniami po swojej wizycie slamsach stolicy Filipin, gdzie na powierzchni dwóch kilometrów kwadratowych mieszka około dziewięciu tysięcy rodzin. Jego poruszająca relacja nosi tytuł „Odcienie życia”.

W klimacie żywej dyskusji wokół zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) w problematykę z dziedziny bioetyki wprowadza artykuł „Każde życie jest wartością” napisany przez ks. Rafała Pasternaka SDS, doktoranta w Katedrze Etyki Szczegółowej KUL JP II. W kolejnych numerach czasopisma podjęte zostaną szczegółowe problemy bioetyczne, takie jak zapłodnienie pozaustrojowe, antykoncepcja, badania genetyczne, przeszczepianie narządów i eutanazja.

„Użyczam Bogu mojego pióra” to tytuł wywiadu, jaki ks. Rafał Ziajka SDS przeprowadził z wybitnym włoskim pisarzem katolickim, dziennikarzem i duszpasterzem, ks. Alessandro Pronzato. To rozmowa o „myśleniu nogami” i „myśleniu kolanami”, z których rodzą się inspiracje dla nowych licznych publikacji, o pragnieniu komunikowania innym własnych odkryć i bycia pośrednikiem między uczonymi i prostymi. Lektura zapisu tej rozmowy pozwala poznać pisarza, który usiłuje przybliżyć ludziom Ewangelię zapisaną na kartach Biblii, ale również tę ucieleśnioną w życiu świętych (ks. Pronzato jest również autorem wielu pozycji książkowych o życiu świętych); który pisze, ale książek napisanych nie liczy; dla którego wstawanie o czwartej rano i wzięcie do ręki pióra nie tylko nie jest niczym trudnym, ale radosnym.

Sięgając po pierwszy tegoroczny numer „Salwatora” możemy zagłębić się również w lekturę myśli O. Franciszka Marii od Krzyża Jordana na temat modlitwy wypowiedzianych w czasie konferencji ascetycznych i zapisanych w „Zachętach i upomnieniach” oraz na kartach jego „Dziennika duchowego”. Trwa jeszcze Rok Ojca Jordana (16 VI 2008 – 16 VI 2009), a obszerną relację z jego centralnych obchodów w Polsce, które miały miejsce w Trzebini w dniach 6-7 grudnia 2008 r., przedstawia w "Salwatorze" ks. Rafał Ziajka SDS.

Centralne obchody Roku Ojca Jordana w Polsce
Centralne obchody Roku Ojca Jordana w Trzebini – 6 grudnia
Centralne obchody Roku Ojca Jordana w Trzebini – 7 grudnia
Main celebrations of the Year of Father Jordan in Poland

W informacjach z życia Rodziny Salwatoriańskiej ks. Jacek Wawrzyniak SDS przedstawia relację ze spotkania opłatkowo-kolędowego parlamentarzystów i samorządowców ziemi dolnośląskiej w WSD Salwatorianów w Bagnie, a Ewelina Walasek i ks. Jerzy Morański SDS informują o początkach i teraźniejszości trzebnickiej Wspólnoty Słowa Sykomora (artykuł „Chcemy wejść na sykomorę”). W biuletynie tradycjnie już mozna znaleźć przepisy siostry Anieli Gareckiej SDS, a rozwiązując krzyżówkę opracowaną ks. Daniela powalczyć o nagrodę książkową.

Oprócz tego w bieżącym numerze „Salwatora”: rozważanie Joanny Kozioł „Bóg – dawca życia”; wypowiedzi przeprowadzonego w LO nr 2 w Kluczborku sondażu „Otoczmy troską życie” w opracowaniu Joanny Kozioł; felieton Janiny Puciato „Otoczmy troską życie”; felieton ks. Rafała Masarczyka „Środki masowego rażenia”; fotoreportaż: „Człowiek w sztuce” (fot. Dariusz Galewski).

Do numeru „Salwatora” dołączony jest tradycyjnie kolejny numer biuletynu „Apostoł Zbawiciela” wydawanego przez Salwatoriański Ośrodek Powołań. Wersja internetowa tego biuletynu, zatytułowanego „Sztuka Odkrywania Powołania”, jest dostępna na stronie SOP-u:

Apostoł Zbawiciela nr 1 2009

za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda