Home WiadomościArchiwum Salwatoriańskie spotkania

Salwatoriańskie spotkania

Redakcja
„Teraz nadszedł czas: Bądź nadzwyczaj gwałtownym ogniem” (DD II, 26,6) Słowa Ojca Jordana, które zapisał w swoim dzienniku duchowym, są tematem spotkania Salwatorianów posługujących w formacji i duszpasterstwie powołaniowym w krajach Europy Centralnej.

Jest ono organizowane przez Generalat Salwatorianów i stanowi część cyklu podobnych spotkań, które odbywają się na poszczególnych kontynentach. Następne spotkania będą miały miejsce w Logroño – dla Europy Zachodniej, Shillong w Indiach dla Azji i Australii, Kolwezi w Kongo dla Afryki oraz w São Paulo w Brazylii dla Ameryki Południowej.

Nie przypadkowo we wspomnianym temacie pojawia się „ogień”. Ogień, jest on bowiem symbolem, który bardzo dobrze wyraża apostolski zapał Ojca Franciszka. Ogień może też być symbolem życia i świętowania. Ogień potrafi przemieniać i spalać. Ogień symbolizuje miłość i pasję, a Jordan to człowiek z pasją. W końcu ogień, w postaci widzianej przez Mojżesza w krzaku gorejącym, jest też symbolem transcendencji. A każde działanie apostolskie, w tym duszpasterstwo powołaniowe i posługa w formacji, rozpoczyna się od Boga, który sam stwarza, powołuje i formuje.

W tym klimacie salwatorianie pracujący w różnych krajach Europy Centralnej dokonują refleksji nad znaczeniem ich posługi w charyzmacie Ojca Franciszka, Założyciela Rodziny Salwatoriańskiej. Zgłębiają jego pasję i zapał na rzecz ewangelizacji. W klimacie modlitwy i pracy warsztatowej dzielą się doświadczaniem swojej posługi. O tym, jak owocne może być to dzielenie, świadczy fakt, że choć wszyscy uczestnicy (poza przedstawicielam Generalatu: ks. Miltonem Zonta – Brazylia i ks. Mario Agudelo – Kolumbia) są Polakami, to reprezentują oni następujące kraje: Albania, Białoruś, Czechy, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

ks. Rafał Ziajka SDS

Za: www.sds.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda