Home WiadomościArchiwum Sinaluga (Włochy) – urodziny Matki Bożej

Sinaluga (Włochy) – urodziny Matki Bożej

Redakcja
Franciszkańskie Sanktuarium w Sinalundze dwa razy w roku obchodzi odpusty związane z Matką Bożą. Tym razem odpust przypada, według tradycji, w święto narodzenia Matki Bożej. Do odpustu przygotowuje się cała Diecezja, jak i dolina rzeki Chiany. Co wieczór w ramach nowenny przygotowującej nas do uroczystości pielgrzymowały okoliczne parafie ze swoimi kapłanami. Do stóp Maryi przybyli zarówno dzieci przygotowujące się do pierwszej komunii, jak i młodzież przygotowująca się do bierzmowania. Przybyły też różne chóry parafialne, zespoły oraz grupy.

W wigilię uroczystości, wieczorem, ruszyła z kolegiaty naszego miasta procesja niewiast, które na swoich barkach przyniosły obraz naszej Matki Bożej do sanktuarium. W modlitwie powierzały sprawy swoich rodzin i modliły się przed Jej obliczem w naszym franciszkańskim kościele.W dzień odpustu, pierwszej Mszy św. przewodniczył nasz biskup J.E. Rodolfo Cetoloni ofm, który na koniec Eucharystii zawierzył na nowo Diecezję, swoją posługę, parafie, wiernych, kapłanów oraz całą Valdichianę opiece Matki Bożej ucieczki grzeszników. Tę Mszę św. koncelebrowali kapłani z pobliskich parafii diecezji i spoza, nasz kaznodzieja – o. Gwidon Grzegorz Hensel, proboszcz parafii Saione w Arezzo oraz o. Ernesto Undri – proboszcz parafii w San Vivaldi, który przebywał w naszym klasztorze jako jeden z ostatnich braci prowincji toskańskiej. Motywem jego obecności był fakt, że podczas tej uroczystości maryjnej, dziękowaliśmy i żegnaliśmy ostatnie siostry, które zajmowały się Domem Pielgrzyma, przyległym do naszego Sanktuarium. Od początku września Zgromadzenie Franciszkanek od Chrystusa Króla przekazało w dzierżawę tę działalność spółce ASTIR.

W porannej Mszy św. uczestniczył połączony chór dwóch parafii Sinalunga i Pieve pod przewodnictwem maestro Gianni Bagnoli.

Wieczornej Mszy św. przewodniczył minister prowincjalny Prowincji toskańskiej o. Paolo Fantacccini. Wraz z nim koncelebrowali księża z diecezji oraz współbracia z Chianciano. Mszę św. animowała młodzież franciszkańska i Trzeci Zakon.

Po Eucharystii ruszyła procesja dziękczynno-błagalna, w której to mężczyźni nieśli obraz Madonny, poprzedzany procesją dzieci i młodzieży oraz matek oczekujących potomstwa, a jedna z matek niosła siedemnastowieczną figurkę Dzieciątka Maryi czczoną w naszym Sanktuarium. Procesja zatrzymała się przed pobliskim domem pomocy dla osób starszych, gdzie prowincjał Paolo pobłogosławił pensjonariuszy. Następnie procesja udała się w pola i uprawy, wypraszają urodzaj zbiorów i wróciła do Sanktuarium, gdzie udzielono specjalnego błogosławieństwa dzieciom i rodzinom.

Całość uroczystości zakończyła się rinfresco w refektarzu domu pielgrzyma. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji i naszym współbraciom z Chianciano. Wieczorem cieszyliśmy się też przepięknym zachodem słońca nad naszym klasztorem.

Zdjęcie: o. Walter, o. Tytus i o. Chryzostom

W imieniu naszej Wspólnoty z Sinalunga – Chryzostom J. Fryc ofm

Za: www.franciszkanie.net.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda