Home WiadomościArchiwum Śląscy lekarze powrócili z misji franciszkańskich w Paragwaju

Śląscy lekarze powrócili z misji franciszkańskich w Paragwaju

Redakcja
Misja śląskich lekarzy do Paragwaju dobiegła końca. Pomyślnie. Miesięczny pobyt na misji u krakowskich franciszkanów miał na celu niesienie pomocy pielęgniarsko-lekarskiej i podniesienie świadomości zdrowotnej.

 
W wyprawie wzięli udział: ks. Wojciech Grzesiak – organizator, kapelan Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu Zdroju, Grażyna Adamek, lekarz internista, Iwona Ptasiński, lekarz pediatra, Tomasz Pohaba, lekarz anestezjolog i Bartłomiej Fojcik, uczeń Szkoły Urszulanek, którego zadaniem na miejscu była nauka języka angielskiego.

Osobnym transportem do Paragwaju zostały dostarczone leki i sprzęt medyczny pozyskany przez grupę uczestników ze Śląska. W sumie 63 paczki.

„Po dotarciu naszych leków zaczął się czas prosperity dla mieszkańców Guarambare. Z zadowoleniem patrzyliśmy na twarze pacjentów opuszczających nasze consultorio z buteleczkami lub blistrami leków w ręce z naszego punktu aptecznego" – ze szczerą radością opowiada.

Z Paragwaju napłynęły już podziękowania dla woluntariuszy z Polski. „Dziękuję Wam za Waszą obecność u nas w Paragwaju. Za Waszą misję, czas, poświęcenie zaofiarowane każdemu choremu, który się do was zgłosił. Dziękuję za Wasz uśmiech, radość i pozytywne podejście do wielu sytuacji. Wszędzie, gdzie się pojawiliście, wlaliście nadzieję w serca ludzi, zwłaszcza tych najbiedniejszych i najbardziej opuszczonych" – napisała współpracująca z franciszkanami siostra Elżbieta, polska elżbietanka.

Patronat nad misyjną wyprawą medyczno-edukacyjno-duszpasterską objęli: Ks. Abp Damian Zimoń, Arcybiskup Metropolita Katowicki, Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr. 2 w Jastrzębiu Zdroju, Śląska Izba Lekarska, Beskidzka Izba Lekarska, Nuncjusz Apostolski w Paragwaju i Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Inicjatorem misji śląskich woluntariuszy, opiekunem i organizatorem ich pracy w Paragwaju był franciszkanin o. Grzegorz Adamczyk.

Na stronie: www.to-misja.pl można przeczytać bardzo ciekawy dziennik z misji oraz obejrzeć galerię zdjęć z miejsca pobytu.

jms


zdjęcie: to-misja.pl
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda