Home WiadomościArchiwum Sokołów Podlaski: II Familiada Salezjańska

Sokołów Podlaski: II Familiada Salezjańska

Redakcja
W dniach 18-19 września w Sokołowie Podlaskim odbyła się II Familiada Salezjańska, czyli spotkanie rodzinne Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic Inspektorii Warszawskiej. Uczestniczyło w niej około 200 salezjanów współpracowników, księży salezjanów, sióstr salezjanek i zaproszonych gości.


Reprezentowali oni 15 wspólnot lokalnych z Ełku, Głoskowa, Kutna-Woźniakowa, Łodzi – św. Teresa, Łodzi – Wodna, Olsztyna, Płocka, Różanegostoku, Sępopola, Suwałk, Warszawy – Bazylika NSJ, Warszawy – Żoliborz, Żyrardowa i Sokołowa Podlaskiego (dwie wspólnoty: przy SDB i FMA), a także goście z ukraińskiej Odessy.

Familiada przebiegała pod hasłem „Serce wielkie nam daj" i poprzez swój bogaty program znakomicie wpisała się w obchody roku bł. Michała Rua, a także przypadające w tym czasie uroczystości ku czci św. Stanisława Kostki – głównego patrona Inspektorii Warszawskiej.

Młodzież z Suwałk w inscenizacji teatralnej „Jak wygrać życie", przedstawiając krótką drogę życiową z Rostkowa na Mazowszu, przez Wiedeń do Rzymu, przybliżyła postać św. Stanisława Kostki. Choć pochodził on z bardzo bogatej rodziny, to jednak nie dał się zwieść mirażowi kariery oraz bogatego, wygodnego życia i przyszłości zabezpieczonej majątkiem rodziców. Miał odwagę przeciwstawić się panującym trendom i modom. Wielkim biegiem na przełaj pokazał jak osiągnąć świętość. Dzisiaj, po 442 latach od śmierci, możemy nadal szukać u niego duchowego światła, wsparcia i pomocy.

Przedstawiciele Rodziny Salezjańskiej z Kutna-Woźniakowa, wykorzystując tą samą metodę, zaprezentowali bł. Michała Rua, pierwszego następcę ks. Bosko. By jeszcze lepiej poznać i wypromować osobę bł. Michała Rua, Salezjanie współpracownicy przeprowadzili w inspektorii konkurs wiedzy o Błogosławionym. Wręczenia nagród i dyplomów zwycięzcom Konkursu dokonał na Familiadzie ks. Inspektor Sławomir Łubian.

Scenka teatralna „Każdy ma swoje Emaus" przedstawiona przez Centrum Lokalne z Ełku tematycznie nawiązywała do Wiązanki Księdza Generała wytyczającej kierunek formacji Salezjanów Współpracowników i stanowiła znakomite wprowadzenie do dziękczynnej Eucharystii w dniu patronalnego święta inspektorii. W czasie Mszy św. do grona SSW przyjęto dwóch nowych członków: Elżbietę Nagórkę z Warszawy i Elżbietę Gawłowską z Łodzi. Obecni w czasie nabożeństwa Salezjanie Współpracownicy odnowili przyrzeczenia.

Sobotnie popołudnie upłynęło w atmosferze radości i zabawy. Czynna rekreacja przez uczestnictwo w konkurencjach sprawnościowych, turniejach piłki nożnej i siatkowej wywoływała wśród jej uczestników dużo emocji sportowych. Kiermasz ciast, loteria fantowa sprzyjała nawiązywaniu nowych kontaktów i wymianie doświadczeń. Mistrzem Polski SSW w piłce nożnej została reprezentacja SSW Suwałki, II miejsce zajęła drużyna "Bogiem silni" (połączone siły SSW Warszawy i Łodzi), medal brązowy przypadł w udziale zespołowi z Kutna-Woźniakowa, zaś bezpośrednio za podium uplasowało się SSW Ełk. W turnieju siatkarskim I miejsce zdobyły Współpracownice z Sokołowa Podlaskiego, II miejsce z Kutna-Woźniakowa, III – Suwałk, a IV z Ełku.

Po emocjach sportowych wszyscy mogli zrelaksować się podczas pogodnego wieczorku, którego ramowy program stanowiły prezentacje poszczególnych wspólnot. Zaprezentowane programy ukazały nam środowisko, a także możliwości i potencjał tkwiący w Salezjanach Współpracownikach. Kulminacyjnym momentem wieczoru był występ Scholi męskiej z Żyrardowa, która zaprezentowała różnorodny repertuar, wzbudzając wśród słuchaczy wielki entuzjazm .

Niedzielny panel pt. „Rodzina nadzieją człowieka„ prowadzony przez Joannę Wilgocką , eksperta życia rodzinnego i problemów medycznych , dotyczył sprawy poczęcia In vitro, ochrony życia poczętego oraz problemów wychowawczych z dziećmi.

II Familadę Salezjańską zakończyła uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. Inspektora Sławomira Łubiana. Mirosław Hartung, koordynator prowincjonalny SSW złożył serdeczne podziękowania za przygotowanie Familady, ks. Dariuszowi Matuszyńskiemu, dyrektorowi miejscowej wspólnoty salezjańskiej i szkół salezjańskich, na terenie których się ona odbywała, ks. Stanisławowi Stachalowi, proboszczowi parafii pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim, a także Delegatom Inspektorialnym ds. SSW ks. Henrykowi Bonkowskiemu SDB i s. Teresie Nowak CWM.
Jak już wspomniano sokołowska Familiada przebiegała pod hasłem "Serce wielkie nam daj". Wypada mieć nadzieję, że spotkanie w Sokołowie napełniło serca biorących w nim udział członków SSW inspektorii warszawskiej apostolskim zapałem, który pozwoli im z odwagą i mocą świadczyć o Chrystusie w środowiskach, w których żyją i pracują.

kl. Marek Jurkowski, sdb

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda