Home WiadomościArchiwum Spotkanie młodzieży szkół katolickich

Spotkanie młodzieży szkół katolickich

Redakcja

VIII Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich trwa w piątek, 19 września na Jasnej Górze. W tym roku uczestnicy spotkania podjęli rozważania na temat: „Więcej być – to znaczy musimy od siebie wymagać”.

Na Forum organizatorzy zaprosili uczniów klas maturalnych. „Przed nimi stoją ważne wybory życiowe, dotyczące zasad życiowych, kierunków studiów, oceny rzeczywistości otaczającego świata, w której wypada im żyć. Program Forum ma na celu wspierać młodych w tych najważniejszych decyzjach i uczyć patrzeć w przyszłość z nadzieją” – wyjaśnia s. Maksymiliana Wojnar z Rady Szkół Katolickich.

Forum rozpoczęło się rano w Sali o. Kordeckiego. Zebranych powitał ks. dr Sylwester Jeż, przewodniczący Rady Szkół Katolickich. Forum prowadzi ks. Andrzej Gołębiowski, salezjanin, który dokonał także wprowadzenia w temat tegorocznego spotkania.

Młodzież wysłuchała katechezy ks. Marka Dziewieckiego, znanego i cenionego psychologa, a także wychowawcy młodzieży. Wykład wygłosił dr Jacek Pulikowski, mąż i ojciec, autor publikacji o tematyce rodzinnej. Potem rozpocznie się debata, podczas której prelegenci będą odpowiadać na pytania młodzieży.

Kolejnym punktem spotkania będzie film „Duśka” w reż. Wandy Różyckiej-Zborowskiej, prezentujący postać dr Wandy Półtawskiej. Warto wspomnieć, że dwa lata temu uczniowie zgromadzeni na Forum mogli osobiście poznać tę wybitną osobę. Wanda Półtawska w czasie wojny była harcerką Szarych Szeregów, za co w 1941 roku została aresztowana przez gestapo i skazana na śmierć. Wysłano ją do obozu w Ravensbrück, razem ze 130 młodymi dziewczętami. Półtawska przeżyła tę gehennę. Wybrała studia medyczne, aby służyć człowiekowi. Przez ponad 50 lat współpracowała z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, a wcześniej metropolitą krakowskim. Dr Wanda Półtawska jest świadkiem najważniejszych wartości i przykładem zaangażowania dla drugich.

Około godziny 13.00 zaplanowano Adorację Najświętszego Sakramentu. Modlitwę poprowadzi bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP. O godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej zostanie odprawiona Msza św. dla uczestników Forum. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Henryk Tomasik

O godz. 16.00 młodzież uczestniczyć będzie w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Następnie przesłanie do młodych skieruje bp Henryk Tomasik. Po koncercie pieśni religijnych w wykonaniu chóru szkół im. Jana Pawła II w Rzeszowie, ks. Andrzej Gołębiowski i przewodniczący Rady Szkół Katolickich ks. Sylwester Jeż podsumują Forum. Błogosławieństwa dla rozpoczynających ostatni rok nauki w szkołach katolickich udzieli bp Henryk Tomasik.

Uczestnicy Forum otrzymają książeczki „na życie” z fragmentami nauczania papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI. „Moc, która płynie z Chrystusa jest potrzebna, aby od siebie wymagać” – te słowa z przemówienia Jana Pawła II stanowią tytuł miniantologii tekstów papieskich.

„Nauczanie papieży ma pomóc młodym wybierać kierunek życia, zmierzający do pełnego rozwoju osobowego i nastawienia na dobro drugich oraz dobro wspólne” – podkreśla s. Maksymiliana. Zaznacza jednocześnie, że takie myślenie o edukacji młodych jest fundamentalnym zadaniem szkół katolickich.

Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich jest stałą, międzyszkolną formułą pracy wychowawczej, adresowaną do najstarszych wiekowo uczniów. I Forum Młodzieży Szkół Katolickich zorganizowano na Jasnej Górze 21 września 2001 r.

W szkołach katolickich w minionym roku szkolnym kształciło się ogółem prawie 52 tys. uczniów – najwięcej w gimnazjach (19 692), dalej w szkołach podstawowych (15 793) i liceach ogólnokształcących (14 615), w pozostałych – 1 872 uczniów.

Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół Katolickich, powołanej do życia w 1994 roku przez 269. Konferencję Episkopatu Polski. Asystentem szkół katolickich z ramienia Episkopatu jest bp Stanisław Napierała.

za: www.jasnagora.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda